لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۶

سروش فرهادیان، روزنامه‌نگار بار دیگر به یک سال زندان محکوم شد


سروش فرهادیان، روزنامه نگار
سروش فرهادیان، روزنامه نگار

سعید میرمحمدی وکیل سروش فرهادیان می‌گوید که این روزنامه‌نگار برای سومین بار در طول سه سال گذشته بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی» از سوی دادگاه انقلاب به یک سال زندان محکوم شده است.

بنا بر برخی گزارش‌های رسانه‌ای، قاضی صلواتی ریاست شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب استان تهران، این روزنامه‌نگار را بر اساس شکایت وزارت اطلاعات بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی» به یک سال زندان و دو سال محرومیت از فعالیت رسانه‌ای محکوم کرده است. هرچند حکم این روزنامه‌نگار پس از واخواهی، به زندان و محرومیت از فعالیت رسانه‌ای تغییر یافته است.

سروش فرهادیان پیش از این نیز سال ۹۵ به دلیل یک سخنرانی در روزهای انتخابات مجلس از سوی دادگاه انقلاب استان مرکزی به هفت ماه زندان محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدید نظر به جزای نقدی تبدیل شده بود. همچنین حدود یک ماه پس از نهایی شدن این حکم، پرونده دیگری نیز به اتهام تبلیغ علیه نظام تشکیل شد که شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب استان تهران در سال ۹۶ به ریاست قاضی مقیسه وی را به یک سال زندان محکوم کرد.

این اولین بار نیست که برای یک روزنامه‌نگار در ایران احکام زندان صادر می‌شود، چندی پیش نیز فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، صدور احکام زندان برای سه روزنامه‌نگار ایرانی به نام‌های مرضیه امیری، مسعود کاظمی، و کیومرث مرزبان از سوی دادگاه انقلاب تهران را محکوم کرده بود.

پیش از این بارها نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب فعالان مدنی متهم کرده و خواستار آزادی روزنامه‌نگاران و نویسندگانی شده‌اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود زندانی شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG