لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۵

دادستان کل ایران: طرفدار اعدام نیستیم؛ اعدام شده‌ها "فاسد" هستند


اجرای یک مراسم اعدام در ایران
اجرای یک مراسم اعدام در ایران

دادستان کل ایران در اظهارنظری کم سابقه گفت که دستگاه قضایی ایران "طرفدار" اعدام نیست اما بیشترین احکام اعدام برای مرتکبان قتل و مجرمان مرتبط با مواد مخدر صادر می‌شود که نمی‌توان برای "این افراد فاسد حق حیات قائل بود".

به گزارش خبرگزاری ایرنا، جعفر منتظری دادستان کل ایران روز سه شنبه ۱ تیر ماه با انتقاد از مجامع بین‌المللی گفت که "مجامع دروغین حقوق بشر" نه تنها در مبارزه با مواد مخدر دست ایران را نمی‌گیرند بلکه جلوی پای ایران را هم می‌گیرند.

این مقام ارشد قضایی در پاسخ به انتقادهای بین‌المللی از آمار بالای اعدام در ایران گفت: " اگرچه ما طرفدار اعدام نیستیم و اعدام را یک امر پسندیده و مطلوب نمی‌دانیم، اما وقتی کسی حیات خود را مقدم بر حیات هزاران انسان می‌داند آیا می‌توان برای این فرد فاسد حق حیات قائل بود؟"

به گفته آقای منتظری، "قاطعیت" قوه قضاییه ایران به این معنا نیست که " شمشیر دستمان گرفته‌ایم که افراد را بکشیم."

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد فروردین ماه امسال از ایران خواست تا احکام اعدام جرایم مواد مخدر را متوقف کند.

این نهاد بین‌المللی در بیانیه‌ای از دستگاه قضایی ایران خواسته بود با توجه به این که صدور احکام اعدام نتوانسته است مانع قاچاق مواد مخدر شود، تهران اجرای مجازات اعدام را متوقف کند.

در گزارش سالانه حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا نیز با انتقاد از آمار بالای اعدام‌ها در ایران آمده است که بسیاری از مجازات‌های اعدام در جریان دادگاه‌هایی صادر شده که آیین دادرسی در آنها رعایت نشده است.

رئیس قوه قضاییه ایران پیش از این انتقادهای بین‌المللی را رد کرده و گفته بود اعدام برای قتل "قصاص" و یک حکم دینی است و ایران برای مبارزه با مواد مخدر باید مورد تشویق قرار بگیرد.

XS
SM
MD
LG