لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۹

هما هودفر در کانادا: بازگشت به خانه فوق‌العاده است


استقبال از خانم هودفر در فرودگاه مونتریال کانادا
استقبال از خانم هودفر در فرودگاه مونتریال کانادا

هما هودفر، شهروند ایرانی کانادایی پس از آزاد شدن از زندان در ایران به محل سکونتش در کانادا بازگشت و از برگشت به «خانه» ابراز خوشحالی کرد.

به گزارش رسانه‌های کانادا خانم هودفر روز پنجشنبه، ۸ مهر در فرودگاه پی یِر الیوت ترودوی شهر مونترال مورد استقبال بستگان و دوستانش قرار گرفت و در جمع آنها از بازگشت به کانادا ابراز خوشحالی کرد.

هما هودفر در گفتگو با خبرنگاران از دولت کانادا و عمان به دلیل تلاش هایی که منجر به آزادی‌اش شد، قدردانی کرد و گفت که برگشتن به خانه فوق‌العاده است. خانم هودفر همچنین عنوان کرد که تا زمانی که سوار هواپیما نشده بود، باور نمی‌کرد آزاد شده چرا که در ایران «هر غیرممکنی می‌تواند ممکن شود و هر ممکنی تبدیل به غیرممکن».

هما هودفر که سال‌هاست در مونترال کانادا زندگی می کند در سفر به ایران بعد از مدت‌ها بازجویی توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، روز دوشنبه ۱۸ خرداد بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران دلیل بازداشت خانم هودفر را «ورود در حوزه‌های فمینیسم و جرائم امنیتی» اعلام کرده بود.

هما هودفر در زمینه حقوق زنان پژوهش و تدریس می‌کرد و گفته می‌شود که برای یک تحقیق درباره نقش زنان ایران در انتخابات مجلس شورای اسلامی به تهران رفته بود.

به گفته بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران آزادی خانم هودفر «به دلایل انسان‌دوستانه از جمله بیماری» صورت گرفته است.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا که سال گذشته تمایل خود را برای بهبود روابط با ایران اعلام کرده بود، در واکنش به آزادی این ایرانی کانادایی گفته بود: «دولت کانادا به طور فعال و سازنده در بالاترین سطح پیگیر پرونده دکتر هودفر از زمان آغاز مشکلات او بوده است و برای آزادی و بازگرداندن او به کانادا تلاش کرده است.»

XS
SM
MD
LG