لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۷

حقوق شهروندی | محاکمه فعالان مدنی در ماهشهر و صدور حکم پنج سال حبس برای یک فعال دانشجویی


چند تن از فعالان مدنی بهبهان که امروز به اتهام «تبلیغ علیه نظام» در ماهشهر محاکمه شدند
چند تن از فعالان مدنی بهبهان که امروز به اتهام «تبلیغ علیه نظام» در ماهشهر محاکمه شدند

گزارش‌ها از ایران حاکی است، گروهی از فعالان مدنی بهبهان در دادگاه انقلاب ماهشهر محاکمه شدند، یک فعال دانشجویی به پنج سال زندان محکوم شد، و یک زن جوان در استان کردستان به بهانه «ناموسی» به قتل رسید.

  • محاکمه فعالان بهبهانی در ماهشهر

جلسه محاکمه گروهی از فعالان مدنی بهبهان که در تیر ماه ۱۳۹۹ بازداشت شده بودند، روز دوشنبه ۱۵ آذر در دادگاه انقلاب ماهشهر برگزار شد.

بنا بر گزارش‌ها، فرزانه انصاری‌فر (خواهر فرزاد انصاری‌فر از کشته‌شدگان آبان ۹۸)، مریم کاظمی، علی کاظمی، مرتضی وحدانی، جلال جعفری، الهام علیپور و پیام جیحونی از جمله فعالانی هستند که دادگاه آنها برگزار شد.

مطابق متنی که از احضاریه یکی از این کنشگران در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافته، اتهام آنها در این پرونده «اقدام به تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و غیره» ذکر شده است.

بر اساس گزارش‌های شهروندی، پیام جیحونی، یکی از متهمان این پرونده در دادگاه حضور نداشت، چرا که به گفته آرش صادقی، فعال حقوق بشر، او به همراه امین مرادی روز یک‌شنبه ۲۳ آبان در بهبهان بازداشت شده و اکنون در زندان شیبان اهواز بدون برخورداری از حق تماس و ملاقات محبوس است.

  • محکومیت لیلا حسین‌زاده فعال دانشجویی به پنج سال زندان

سازمان حقوق بشر ایران روز دوشنبه ۱۵ آذر گزارش داد که دادگاه تجدیدنظر شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب تهران حکم پنج سال زندان را برای لیلا حسین‌زاده، فعال دانشجویی، تأیید کرد.

خانم حسین‌زاده ۳۰ ساله است و پیش از این شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران او را به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به پنج سال زندان محکوم کرده بود.

  • «قتل ناموسی» یک زن ۳۳ ساله در سنندج

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» از قتل یک زن ۳۳ ساله به نام سحر مرادی در روستای باباریز سنندج خبر داد.

این سازمان سیزدهم آذر ماه با استناد به اظهارات یک منبع مطلع نوشت، مقتول که دو فرزند داشته همسرش را دو سال پیش از دست داده بود، به دلیل آن چه «ارتباط با فرد دیگری» عنوان شده به قتل رسیده است.

بر اساس این گزارش، سحر مرادی روز چهارشنبه به دلیل ضرب و جرح در بیمارستان بستری شد و پس از این که روز جمعه ترخیص شد و به خانه مادرش رفت، در آن جا به قتل رسید.

هه‌نگاو نوشته این قتل «توسط برادران» خانم مرادی اتفاق افتاده، اما آنها بازداشت نشده‌اند.

بنا بر گزارش، طی یک سال گذشته «از ۲۵ نوامبر ۲۰۲۰ تا ۲۵ نوامبر ۲۰۲۱ دست‌کم ۴۴ زن در شهرهای مختلف کردستان به قتل رسیده‌اند که ۱۱ مورد آن قتل ناموسی بوده است.»

XS
SM
MD
LG