لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۷

حقوق شهروندی | بی‌خبری از وضعیت نرگس محمدی با گذشت ۱۷ روز از بازداشت


نرگس محمدی، ‌نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر. آرشیو
نرگس محمدی، ‌نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر. آرشیو

اخبار منتشر شده در رسانه‌های حقوق بشری حاکی از بی‌خبری از وضعیت نرگس محمدی، فعال حقوق‌بشر زندانی، اعتراض زنان زندانی در زندان مرکزی ارومیه با به آتش کشیدن پتوهای زندان، و یک قتل ناموسی دیگر در ایران است.

  • بی‌خبری از وضعیت نرگس محمدی، فعال حقوق‌بشر زندانی

نرگس محمدی، ‌نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر که در دومین سالگرد آغاز اعتراضات مردم ایران در آبان ۹۸ بازداشت شد، کماکان از برقراری تماس با خانواده خود محروم است.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، نرگس محمدی که از ۱۸ روز پیش در بازداشت و در سلول انفرادی به‌سر می‌برد، پس از آخرین تماس خود با خانواده و اعلام خبر ابلاغ حکم ۳۰ ماه زندان و ۸۰ ضربه شلاق،‌ تاکنون موفق به تماس با بستگان یا وکیل خود نشده است.

تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی نیز طی روزهای گذشته با انتشار متنی در توییتر خود با تایید این خبر نوشت: «نرگس(محمدی) کجا است؟ بی خبری ما از وضع نرگس ادامه دارد. چرا؟ باز بچه ها صدای نرگس را نمی‌شنوند. انفرادی شکنجه است، اما نرگس و نرگس‌ها در انفرادی‌اند.»

خانم محمدی اواسط مهرماه ۹۹ پس از گذراندن بیش از هشت سال از محکومیت خود از زندان آزاد شده بود.

  • اعتراض زنان زندانی در زندان مرکزی ارومیه

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو،‌ گروهی از زندانیان زن در زندان مرکزی ارومیه روز جمعه ۱۲ آذر ماه، در اعتراض به عدم پاسخگویی مسئولین زندان نسبت به درخواست‌های خود، با آتش زدن پتوهای زندان دست به اعتراض زدند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو با اعلام این خبر افزود، این اعتراض در حالی صورت می‌گیرد که با تغییر رئیس زندان، محدودیت‌های بیشتری علیه زندانیان اعمال شده است. از جمله این محدودیت‌ها می‌توان به کاهش زمان هواخوری به دو ساعت در روز، محدود کردن تماس تلفنی به هر چهار روز یک بار، و منع تردد زندانیان به اتاق‌های دیگر به بهانه عدم شرکت در کلاس‌های قرآن اشاره کرد.

به گفته این سازمان حقوق بشری،‌ اعتراض زنان زندانی با مداخله نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد و به گفته یک منبع مطلع از زندان ارومیه، نیروهای امنیتی شماری از زندانیان را مورد ضرب و شتم قرار دادند. این گزارش می‌افزاید ئیس زندان به همراه مسئول بند زنان بسیاری از زنان معترض را ناچار کرده‌اند که کتبا تعهد دهند که دیگر در هیچ اعتراضی شرکت نخواهند کرد.

  • یک قتل ناموسی دیگر در ایران

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو از وقوع یک «قتل ناموسی» دیگر در ایران خبر داد و نوشت یک زن جوان اهل یکی از روستاهای اطراف سنندج به نام سحر رضایی توسط برادران خود به قتل رسیده است.

به گزارش این سازمان حقوق بشری، سحر رضایی که مادر دو فرزند بوده و همسرش دو سال پیش فوت کرده است، روز جمعه ۱۲ آذرماه به اتهام ارتباط با یک فرد دیگر توسط برادرهای خود در روستای باوه‌ریز (باباریز) از توابع سنندج با ضربات چاقو به قتل رسید.

بنا بر این گزارش،‌ جسد خانم رضایی روز شنبه ۱۳ آذر ماه بدون برگزاری مراسم در روستای زادگاهش به خاک سپرده شد، و تا زمان تنظیم این خبر هیچ یک از متهمان به قتل او توسط نیروهای انتظامی بازداشت نشده‌اند.

XS
SM
MD
LG