لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۸

تشدید بحران اقتصادی در ایران در پی شیوع کرونا و تاثیر آن بر زنان و خانواده‌های ایرانی


با شیوع گسترده ویروس کرونا در شهرهای مختلف ایران و آغاز قرنطینه بسیاری از شهروندان برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس مجبور به ترک کار خود شده‌اند. این خانه‌نشینی اجباری آمار خشونت‌خانگی در ایران را نیز افزایش داده است. تا جایی که وزارت بهداشت در پیامکی از شهروندان ایرانی خواسته است برای دریافت خدمات اجتماعی روانی در صورت مشاهده یا مواجهه با موارد کودک آزاری و همسر آزاری در این دوران با اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی ایران، تماس بگیرند.

شهلا انتصاری، فعال مدنی در ایران
شهلا انتصاری، فعال مدنی در ایران

شهلا انتصاری، فعال مدنی، روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت در گفتگو با صدای آمریکا با اشاره به گزارش اخیر اورژانس اجتماعی در رابطه با افزایش خشونت خانگی در میان خانواده‌ها در پی شیوع ویروس کرونا گفت که شیوع این ویرس در ایران تاثیر سوء بسیار بر خانواده‌های آسیب‌پذیر و محروم جامعه، همچون بیکاران و اقشار فقیر جامعه، گذاشته است؛ تاثیری که به گفته این فعال مدنی عدم پاسخگویی به نیازهای افراد خانواده اضطراب و فشار بیشتری را روی اعضای خانواده، به خصوص بر کودکان و زنان، وارد کرده است.

براساس اطلاعات موجود مقامات جمهوری اسلامی از همان ابتدا هیچ‌گونه حمایت مالی از مردم را در دستور کار خود قرار ندادند و همین امر زندگی قشر زیادی از مردم را با مشکلات روبرو کرده است. مشکلات معیشتی می‌تواند یکی از عوامل افزایش خشونت خانگی در پی خانه‌نشینی و ترک کار شهروندان ایرانی برای پیشگیری از ابتلا به ویرس کرونا باشد.

در حال حاضر بر اساس آمار رسمی در ایران، که صحت آن مورد تردید است، شمار جان باختگان کرونا در کشور به ۵۹۵۷ نفر رسیده و آمار مبتلایان نیز ۹۳ هزار و ۶۵۷ نفر گزارش شده است. این در حالی است که‌ پیش‌بینی می‌شود آمار واقعی در ایران به مراتب بالاتر از ارقامی که روزانه از سوی مقامات جمهوری اسلامی اعلام می‌شود، باشد و‌ مقامات حاضر نیستند میزان واقعی مرگ و ابتلای شهروندان ایرانی به این ویروس را به عموم مردم اعلام کنند.

یک مقام سازمان بهداشت جهانی نیز گفته است که آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است. آمارهای رسمی برخی کشورها از جمله ایران، چین، و روسیه قابل راستی آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.

در این میان، افکار عمومی در ایران و جهان نسبت به مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی در قبال شیوع ویروس کرونا نگران است. نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران روز پنجشنبه ۱۵ اسفند مسئولان جمهوری اسلامی را متهم کرد که درباره گستردگی ویروس کرونا در کشور به مردم ایران دروغ گفته است.

برایان هوک به خبرنگاران گفت: «رژیم ابتدا به مردم گفت که جایی برای نگرانی از شیوع این ویروس نیست. اما در همان حال، ویروس در حال پخش شدن در سرتاسر ایران بود.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG