لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۱

شاهدی از پنهان‌کاری مقامات جمهوری اسلامی؛ خامنه‌ای از ۲۶ بهمن از شیوع کرونا خبر داشت


دیدار خامنه ای و مداحان در ۲۶ بهمن
دیدار خامنه ای و مداحان در ۲۶ بهمن

انتشار ویدئوی فردی که در آن از تمهیدات محافظتی ویژه برای جلوگیری از ابتلای آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به کرونا، قبل از اعلام رسمی وجود موارد ابتلا به این ویروس در ایران، سخن می‌گوید، ابعاد تازه‌ای از پنهان‌کاری مقامات رژیم در رابطه با زمان آگاهی مقامات از وجود موارد ابتلا به این ویروس در ایران را آشکار کرده است.

یکی از مداحان شرکت کننده در دیدار روز ۲۶ بهمن با رهبر جمهوری اسلامی افشا کرده است که در این دیدار اجازه نزدیک شدن به سیدعلی خامنه‌ای و بوسیدن دست او را نداشته‌اند، چرا که برای «حفظ جان» او لازم بوده است. این درحالی است که وجود کرونا در ایران به طور رسمی در روز ۳۰ بهمن و پس از مرگ دو شهروند در قم اعلام شد.

پیش از این نیز انتشار عکس‌های این دیدار که علی خامنه‌ای را در فاصله‌ای غیرمعمول با حاضران نشان می‌داد، در شبکه‌های اجتماعی بحث‌برانگیز شده بود، و اکنون نریمان پناهی در ویدئویی که از منتشر شده صراحتا به وجود تدابیر احتیاطی برای حفاظت از رهبر جمهوری اسلامی اشاره کرده است.

افکار عمومی در ایران نسبت به مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی در قبال شیوع ویروس کرونا نگران است. در سال‌های گذشته هم سابقه داشته که مقامات جمهوری اسلامی در پرونده‌هایی مثل اسیدپاشی اصفهان، به جای پیگیری و برخورد با عوامل آن،‌ افرادی که درباره این اتفاق خبررسانی کردند را بازداشت و زندانی کرد.

همزمان نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران روز پنجشنبه ۱۵ اسفند مسئولان جمهوری اسلامی را متهم کرد که درباره گستردگی ویروس کرونا در کشور به مردم ایران دروغ گفته است. برایان هوک به خبرنگاران گفت: «رژیم ابتدا به مردم گفت که جایی برای نگرانی از شیوع این ویروس نیست. اما در همان حال، ویروس در حال پخش شدن در سرتاسر ایران بود.»

پیش از این نیز مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۹ اسفند در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، با توجه به سابقه پنهان‌کاری مسئولان جمهوری اسلامی گفته بود رژیم ایران تمایلی ندارد که درباره شیوع ویروس کرونا اطلاع رسانی کند و من نگران هستم آنها اطلاعات مهمی را پنهان کرده باشد.

این دومین بار بود که وزیر خارجه آمریکا از مخفی‌کاری احتمالی مقامات ایران ابراز نگرانی می‌کرد. مایک پمپئو پیشتر هشدار داده بود که آمریکا نگران مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی درباره شیوع کرونا است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG