لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۱

انتشار بیانیه‌ای از سوی چهار زندانی سیاسی پیرامون تعلل در فرستادن زندانیان سیاسی به مرخصی


از راست: مجید آذرپی، امیرسالار داوودی، اسماعیل عبدی، جعفر عظیم‌زاده
از راست: مجید آذرپی، امیرسالار داوودی، اسماعیل عبدی، جعفر عظیم‌زاده

امیرسالار داودی، وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز، اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان، جعفر عظیم‌زاده، فعال حقوق کارگران، و مجید آذرپی، زندانی سیاسی در زندان اوین، با انتشار بیانیه‌ای نسبت به روند فرستادن زندانیان سیاسی به مرخصی واکنش نشان دادند.

به گزارش کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران، این زندانیان سیاسی روز پنجشنبه ۲۲ اسفند با انتشار این بیانیه و ضمن اشاره به بخشنامه تازه‌ ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، در رابطه با دستور صدور مرخصی محدود برای گروهی از زندانیان محکوم به حبس اعلام کرده‌اند که مخاطرات بسیار جدی و غیرقابل جبران ناشی از تعلل و طولانی شدن در روند اداری و قضایی اعزام زندانیان به مرخصی و به‌طور اخص هر گونه مانع تراشی در اعزام زندانیان سیاسی به مرخصی بر عهده‌ دو دستگاه اجرایی و قضایی و کل حاکمیت کشور است.

به گفته این زندانیان سیاسی با توجه به استفاده‌ اجباری تمام زندانیان از سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه مشترک در زندان احتمال انتقال سریع ویروس کرونا از یک نفر به سایر زندانیان حاضر در یک سالن بالا می‌رود و از سوی دیگر با توجه به نبود تجهیزات پزشکی و امکانات بهداشتی و با وجود گسترش این ویروس در زندان‌های ایران هر لحظه امکان آن می‌رود که تلفات جانی این ویروس در زندان‌ها ایران نسبت به محیط‌های بیرون زندان چندین برابر شود.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است:‌ «ما شاهد تعلل جدی در اجرای این بخشنامه از سوی دادستان و قضات ناظر بر زندان به‌ویژه در مورد زندانیان سیاسی هستیم.»

روز چهارشنبه ۷ اسفند ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، با صدور بخشنامه تازه‌ای، با رعایت برخی شرایط دستور مرخصی محدود برای گروهی از زندانیان محکوم به حبس را صادر کرد؛ بخشنامه‌ای که در یکی از مفاد آن آمده است، زندانیان سیاسی که به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» محکومیت آنها بیش از ۵ سال است از اعزام به مرخصی مستثنی هستند. این در حالی است که اغلب زندانیان سیاسی با اتهام عنوان شده دارای محکومیت‌های بالای ۵ سال هستند

اخبار مربوط به پیشرفت شیوع ویروس کرونا در ایران را در صفحه ویژه کرونا در ایران دنبال کنید.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران و پنهان‌کاری‌های مداوم توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

مایک پمپئو روز جمعه ۹ اسفند در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، با توجه به سابقه پنهان‌کاری مسئولان جمهوری اسلامی گفت که رژیم ایران تمایلی ندارد که درباره شیوع ویروس کرونا اطلاع رسانی کند و «من نگران هستم آنها اطلاعات مهمی را پنهان کرده باشد.»

این دومین بار است که وزیر خارجه آمریکا از مخفی‌کاری احتمالی مقامات ایران ابراز نگرانی می‌کند. مایک پمپئو روز سه شنبه ۶ اسفند ماه در یک کنفرانس خبری در محل وزارت خارجه آمریکا هشدار داده بود که آمریکا نگران مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی درباره شیوع کرونا است.

ایالات متحده آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که معافیت‌هایی از تحریم ایران را صادر کرده است و اجازه می‌دهد برای ارسال برخی خدمات بشردوستانه، بانک مرکزی ایران مجاز به انجام انتقال مالی باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG