لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۱

تداوم سرکوب آزادی‌های مذهبی در ایران؛ ممانعت از آزادی نگین قدمیان، شهروند بهایی زندانی


نگین قدمیان شهروند بهایی زندانی در ایران
نگین قدمیان شهروند بهایی زندانی در ایران

نگین قدمیان، شهروند بهایی زندانی در ایران، که اواخر آذر ماه سال ۹۶ بازداشت شد و دوران ۵ سال محکومیت خود را در زندان اوین سپری می‌کند با وجود بخشنامه اخیر قوه قضائیه مبنی بر آزادی موقت و یا اهدای مرخصی کماکان در زندان به‌سر می‌برد.

یک منبع مطلع روز چهارشنبه ۷ خرداد در گفتگو با صدای آمریکا گفت،‌ این شهروند بهایی با قضاوت قاضی مقیسه ریاست شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ۵ سال زندان محکوم شد و از اواخر آذر ماه ۹۶ در زندان اوین به‌سر می‌برد؛ اما با وجود بخشنامه اخیر قوه قضائیه کماکان با آزادی وی مخالفت می‌شود و مقامات مانع از آزادی این شهروند بهایی می‌شوند. آذرماه گذشته ایالات متحده قاضی مقیسه را به خاطر نقض گسترده حقوق بشر تحریم کرده بود.

به گفته این منبع مطلع،‌ خانواده نگین قدمیان پس از صدور بخشنامه قوه قضائیه که اواخر اسفند ماه سال گذشته توسط ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، به واسطه شیوع ویروس کرونا و گسترش آن در زندان‌های ایران صادر شده است برای آزادی این شهروند بهایی تلاش‌های زیادی انجام دادند؛ اما بدون آن که دلیل قانع کننده‌ای به آنها داده شود مقامات مانع از آزادی وی شده‌اند و تنها چیزی که به خانواده گفته می‌شود این است که «هنوز دادستان موافقت نکرده است.»

این برخوردها در حالی از سوی مقامات صورت می‌گیرد که به گفته این فرد مطلع قاضی اجرای احکام به دفعات تایید و تاکید کرده است که بخشنامه فوق شامل حال خانم قدمیان می‌شود و او باید تا امروز آزاد می‌شده است؛ اما مسئولان دستور رئیس قوه قضائیه را بلااثر گذاشتند و نگین قدمیان در شرایط بازداشت غیر قانونی است.

به گفته این فرد مطلع خانواده این زندانی عقیدتی برای رسیدگی به وضعیت آزادی وی به مراتب با مراجعه به دادستانی خواستار دیدار با قاضی القاصی‌مهر،‌ دادستان عمومی و انقلاب تهران شده‌اند اما تا امروز اجازه ملاقات به خانواده داده نشده و معاونین دادستان در این مراجعات در نهایت به خانواده می‌گویند «فرستادیم زیر دست دادستان و ایشون تصمیم نهایی خودشان را اعلام نکردند.»

اواخر اسفند ماه سال گذشته بود که غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که ممکن است حدود ۱۰هزار نفر از زندانیان که محکومیت آنها کمتر از پنج سال زندان است مشمول عفو رهبر جمهوری اسلامی شوند؛ اما با این وجود تاکنون از آزادی بسیاری از زندانیان عقیدتی همچون نگین قدمیان شهروند بهایی ممانعت به عمل آمده است.

این اولین بار نیست که مقامات قضای در روند رسیدگی به پرونده این شهروند بهایی کوتاهی می‌کنند، به گفته این فرد مطلع پیشتر نیز با گسترش این ویروس وقتی خانواده پیگیر مرخصی خانم قدمیان می‌شدند با وجود اظهار نظر دادیار ناظر بر جرائم امنیتی مستقر در زندان اوین مبنی بر اینکه وی به مرخصی اعزام خواهد شد پیگیری‌های آنها بی نتیجه می‌ماند و حتی آنها هر بار، وقتی برای دریافت مرخصی به دادستانی نیز مراجعه می‌کردند نامه‌های درخواست مرخصی ثبت نمی‌شد و معاون اول دادستان حتی حاضر به تحویل گرفتن نامه‌های درخواست نیز نبوده است.

این فرد مطلع به صدای آمریکا گفت،‌ در حال حاضر خانواده نگین قدمیان چون در طول این مدت با سیستم ناکار آمدی روبرو بوده‌اند نه تنها برای نگین بلکه نگران تمام زندانیان در زندان‌های ایران هستند؛ به گفته این فرد مطلع با وجود امکانات فوق العاده محدود در زندان‌های ایران خانواده این زندانی عقدیتی نگران گسترش ویروس کرونا در زندان‌ نیز هستند.

نگین قدمیان،‌ شهروند بهایی محبوس در زندان اوین ۲۶ آذر ۹۶ بازداشت و پس از مدتی به صورت غیابی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، به بهانه اتهاماتی نظیر فعالیت‌های غیرقانونی، عضویت در تشکیلات بهائیت، اقدام علیه امنیت کشور، و فعالیت در یک موسسه آموزشی، به ۵ سال زندان محکوم شد،؛ محکومیتی که با وجود واخواهی این زندانی عقیدتی توسط شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی زرگر عینا تائید شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، چندی پیش در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند که از زندان آزاد شوند.»

ممانعت از آزادی این زندانی عقیدتی در حالی از سوی مقامات دولتی صورت می‌گیرد که در حال حاضر شیوع ویروس کرونا در ایران به طور کامل کنترل نشده است و به مراتب اخباری در رابطه با گسترش این ویروس از سوی خبرگزاری‌های حقوق بشری در زندان‌های ایران منتشر می‌شود . مقامات جمهوری اسلامی نیز تا روز چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹، مرگ ۷۵۶۴ نفر را به طور رسمی اعلام کردند و تعداد کل مبتلایان هم به ۱۴۱ هزار و ۵۹۱ نفر رسیده است.

این در حالی است که پیشتر یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته بود آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم شمار واقعی مبتلایان است. آمارهای رسمی مبتلایان و جان‌باختگان ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ در کشورهای ایران، چین، روسیه قابل راستی‌آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.

پیشتر نیز کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی چندی پیش در گزارش سالانه خود بار دیگر نسبت به وضعیت آزادی‌های دینی و مذهبی در ایران ابراز نگرانی کرد و در بخش مربوط به ایران این گزارش سالانه، که روز سه‌شنبه نهم اردیبهشت منتشر شده، اعلام کرده است که جمهوری اسلامی بیش از پیش اقلیت‌های مسلمان، به ویژه اهل سنت و دراویش، و همچنین پیروان ادیان و مذاهب دیگر، از جمله بهاییان و مسیحیان، را هدف قرار داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG