لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۸

کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی: ایران کشور مورد نگرانی ویژه قلمداد شود


کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی در گزارش سالانه خود بار دیگر نسبت به وضعیت آزادی‌های دینی و مذهبی در ایران ابراز نگرانی کرد.

در بخش مربوط به ایران این گزارش سالانه، که روز سه‌شنبه نهم اردیبهشت منتشر شده، آمده است که جمهوری اسلامی بیش از پیش اقلیت‌های مسلمان، به ویژه اهل سنت و دراویش، و همچنین پیروان ادیان و مذاهب دیگر، از جمله بهاییان و مسیحیان، را هدف قرار داده است.

این گزارش می‌گوید ایران طبق قوانین بین‌المللی آزادی مذهبی، به عنوان کشور مورد نگرانی ویژه قلمداد می‌شود. این گزارش همچنین به پیامدهای فقدان آزادی‌های مذهبی بر زندگی زنان در ایران، از جمله موضوع آزادی انتخاب پوشش و کمپین «چهارشنبه‌های سفید» و نیز اقدام کمیسیون امور قضایی و حقوقی مجلس ایران در رد طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال و کودک‌همسری، پرداخته است.

در بخش پیشنهادهای این گزارش نیز آمده است که آمریکا باید به طور مرتب و علنی در تمام سطوح در مورد نقض جدی آزادی مذهبی در ایران سخن بگوید.

این کمیسیون همچنین به دولت آمریکا پیشنهاد کرده است مقامات و سازمان‌های دولتی ایران را که مسئول نقض جدی آزادی مذهبی هستند شناسایی کرده و طبق قانون پاسخگویی حقوق‌بشری ماگنیتسکی، دارایی‌های آن‌ها را مسدود و ورود آن‌ها به ایالات متحده را ممنوع کند.

کمیسیون ایالات متحده آمریکا در امور آزادی مذهبی بین‌المللی یک کمیسیون دولتی مستقل و مورد حمایت هر دو حزب در آمریکا است که بر حق همگانی برای داشتن آزادی مذهب و عقیده در خارج از کشور، نظارت می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG