لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۱

ادامه سرکوب فعالان مدنی در ایران؛ روح الله میرزایی به ۲ سال زندان محکوم شد


روح الله میرزایی، فعال مدنی
روح الله میرزایی، فعال مدنی

روح الله میرزایی، فعال مدنی اهل ایلام از سوی دادگاه انقلاب به دو سال زندان محکوم شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روح الله میرزایی از سوی شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تهران بابت اتهامات «توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام در فضای مجازی» به دو سال زندان محکوم شد. این حکم روز یکشنبه ۱۴ مهر به این فعال مدنی ابلاغ شده است.

روح الله میرزایی در تاریخ ۲ اردیبهشت‌ توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از گذراندن دوران بازجویی در بند ۲۰۹ زندان اوین در تاریخ ۴ خرداد با سپردن وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

بر اساس دادنامه صادر شده، این حکم بنا بر ثبت «گزارش مرجع انتظامی و تحقیقات معموله و تصاویر پرینت شده موجود در پرونده» به استناد ماده ۵۱۴ قانون مجازات اسلامی برای آقای میرزایی صادر شده است.

در ماده ۵۱۴ قانون مجازات اسلامی آمده است که توهین به بنیانگذار و رهبر جمهوری اسلامی از شش ماه تا دو سال محکومیت به همراه خواهد داشت.

پیش از این نیز، یک فعال دانشجویی به نام فرشته طوسی با رای شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق شرکت در ویژه‌ برنامه روز دانشجوی انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش این دانشگاه» به ۱۸ ماه زندان محکوم شد.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۸ بیش از هفت هزار نفر اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی در ایران بازداشت و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG