لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۱

یک فعال دانشجویی به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۱۸ماه زندان محکوم شد


یک فعال دانشجویی با رای شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران، به خاطر شرکت در یک ویژه برنامه روز دانشجو به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

فرشته طوسی، فعال دانشجویی که به تازگی از دانشگاه علامه طباطبایی تهران فارغ التحصیل شده است، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق شرکت در ویژه‌ برنامه روز دانشجوی انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش این دانشگاه» که در سال ۹۵ برگزار شده است، به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

امیر رئیسیان، وکیل دادگستری روز دوشنبه اول مهر درباره این حکم به ایرنا گفت که پیشتر این دانشجو به فعالیت تبلیغی علیه نظام متهم شده بود و به دلیل سابقه محکومیت با همین اتهام در سال ۹۳، به ۱۸ ماه حبس و محرومیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها، دسته‌های سیاسی و فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها و مطبوعات و خروج از کشور محکوم شده بود.

رای این فعال دانشجویی در سال جاری نیز در دادگاه تجدیدنظر عیناً تأیید شده است.

در یک سال گذشته احکام سنگین دانشجویان بازداشت شده انتقاد دانشجویان و استادان و فعالان حقوق بشر را در پی داشته است.

پریسا رفیعی، فعال صنفی و دانشجوی جوان دیگری است که شهریور سال گذشته از سوی دادگاه انقلاب به هفت سال زندان محکوم شد. او در یک نامه سرگشاده به شرایط فعالان سیاسی ایران در بازداشت پرداخته است.

بهمن سال گذشته سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی، سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال بیش از هفت هزار نفر، اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی، در ایران بازداشت شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG