لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۶

تداوم سرکوب آزادی‌های مذهبی در ایران؛ اسماعیل مغربی‌نژاد، نوکیش مسیحی، بار دیگر به زندان محکوم شد


اسماعیل مغربی نژاد، نوکیش مسیحی ساکن شیراز
اسماعیل مغربی نژاد، نوکیش مسیحی ساکن شیراز

اسماعیل مغربی‌نژاد، نوکیش مسیحی ساکن شیراز که دی ماه سال گذشته از سوی دادگاه کیفری شیراز به ۳ سال زندان محکوم شده بود، این بار توسط دادگاه انقلاب شیراز به ۳ سال زندان محکوم شده است.

به گزارش سازمان «ماده ۱۸»، ‌دادگاه این نوکیش مسیحی روز شنبه ۲۰ اردیبهشت در شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز با ریاست قاضی سید محمود ساداتی برگزار شد و این دادگاه اسماعیل مغربی‌نژاد را به اتهام «عضویت در گروه‌های معاند نظام» و «تبلیغ علیه نظام» به ۳ سال زندان محکوم کرد که این حکم روز شنبه ۲۷ اردیبهشت ماه به این شهروند مسیحی ابلاغ شده است.

سازمان ماده ۱۸ با هدف حمایت از حقوق مندرج در ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر توجه خاصی به موارد نقص حقوق اقلیت‌های دینی در ایران دارد و تلاش عمده این سازمان در جهت پر كردن خلاء محسوس در آگاهی‌رسانی نسبت به حق «آزادی اندیشه، عقیده، و مذهب» حقوق شهروندان ایرانی است.

بنا بر این گزارش،‌ اولین جلسه دادگاه رسیدگی به این اتهامات در تاریخ ۸ اسفند ماه سال گذشته برگزار و پس از صدور حکم ۲ سال زندان برای این نوکیش مسیحی، قاضی پرونده نسبت به حکم اولیه خود ابراز نارضایتی کرده و خواستار «اصلاحاتی» در حکمش شده بود که با برگزاری جلسه دادگاه روز شنبه ۲۰ اردیبهشت، حکم این نوکیش مسیحی را به ۳ سال افزایش داده است.

در این گزارش آمده است که قاضی در جلسه دادگاه عنوان کرده که حکم فوق بر اساس «گزارش حفاظت اطلاعات نیروهای مسلح» ایران که مسئول دستگیری آقای مغربی‌نژاد را داشتند صادر شده است. با این حال فرشید رفوگران، وکیل مدافع این نوکیش مسیحی، با «بسیار مجمل و مختصر و غیرمستدل» خواندن دادنامه صادره شده،‌ گفته است دادگاه «حتی یک دلیل یا مدرک یا مستندی که بتواند توجیه کننده رأی محکومیت وی باشد» ارائه نکرده‌است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در این گزارش،‌ اسماعیل مغربی‌نژاد به دلیل دریافت جوکی در مورد طلاب علوم دینی ایران که توسط شخص ثالث به تلفنش فرستاده شده بود، و وی با یک ایموجی (صورتک) به آن واکنش نشان داده بود، مجرم شناخته شد.

منصور برجی، مدیر سازمان ماده ۱۸، در رابطه با حکم صادر شده برای این نوکیش مسیحی می‌گوید: «حکم صادر شده نقض کننده اصل برائت متهم است. شواهد به وضوح نشانگر این است که مأموران قضایی و امنیتی مدرک یا دلیل کافی برای دستگیری آقای مغربی‌نژاد نداشته‌اند و در طول دوران بازپرسی سعی کرده‌اند به هر ترتیب از محتویات تلفن و وسایل توقیف شده علیه وی پرونده‌سازی و اتهام تراشی کنند.»

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که بخش دیگر پرونده اسماعیل مغربی‌نژاد به اتهام «توهین به مقدسات در فضای مجازی» و «ارتداد» در تاریخ ۱۸ دی ماه در شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ شیراز برگزار، و با تبرئه شدن این نوکیش مسیحی از اتهام «ارتداد» حکم ۳ سال زندان برای اتهام دیگر صادر، این حکم روز شنبه ۲۱ دی ماه به وی ابلاغ و دادگاه انقلاب شیراز قرار است بخش دیگر پرونده آقای مغربی‌نژاد را با اتهاماتی همچون «تبلیغ علیه نظام» و «عضویت در گروه‌های معاند نظام» مورد بررسی قرار دهد.

اسماعیل مغربی‌نژاد که در تاریخ ۵ بهمن‌ماه سال ۹۷ توسط نیروهای امنیتی پس از تفتیش منزل و ضبط تعدادی لوازم شخصی از جمله «لپ‌تاپ، تلفن همراه، کتاب‌های مسیحی و نوشته‌های روزانه» بازداشت و در تاریخ ۳۰ مهر پس از احضار به شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان و تفهیم اتهام با افزایش قرار کفالت از ۱۰ میلیون به ۱۰۰ میلیون تومان به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

احکام زندان در حالی برای این نوکیش مسیحی صادر شده است که مقامات جمهوری اسلامی از جمله جواد ظریف، وزیر خارجه، بارها مدعی شده‌اند که در ایران کسی به دلیل اظهارنظر تحت تعقیب قرار نمی‌گیرد و محکوم نمی‌شود.

کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی چندی پیش در گزارش سالانه خود بار دیگر نسبت به وضعیت آزادی‌های دینی و مذهبی در ایران ابراز نگرانی کرد و در بخش مربوط به ایران این گزارش سالانه، که روز سه‌شنبه نهم اردیبهشت منتشر شده، اعلام کرده است که جمهوری اسلامی بیش از پیش اقلیت‌های مسلمان، به ویژه اهل سنت و دراویش، و همچنین پیروان ادیان و مذاهب دیگر، از جمله بهاییان و مسیحیان، را هدف قرار داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG