لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۵

دختر بازرگان ایرانی-اتریشی زندانی در ایران از وضعیت او ابراز نگرانی کرد


مسعود مصاحب، بازرگان ایرانی-اتریشی زندانی در ایران در کنار فرزندش
مسعود مصاحب، بازرگان ایرانی-اتریشی زندانی در ایران در کنار فرزندش

اعضای خانواده مسعود مصاحب، بازرگان ۷۳ ساله و دبیرکل انجمن ایرانی-اتریشی زندانی در ایران می‌گویند حکومت ایران حقوق بشر را از این بازرگان زندانی دریغ کرده است.

فانک مانی، دختر این بازرگان زندانی در ایران، روز جمعه ۶ دی ماه با انتشار متن کوتاهی در صفحه توئیتر خود از بیمار بودن پدرش خبر داد و خواهان آزادی فوری او از زندان شد. او نوشت: «دکتر مسعود مصاحب، پدر ۷۳ ساله و به شدت مریض ما، در ایران از حقوق انسانی‌اش محروم شده است.»

فرزند این بازرگان ایرانی- اتریشی که از ماه ژانویه گذشته تاکنون در ایران در بازداشت به سر می‌برد ضمن درخواست کمک فوری برای پدرش در ادامه می‌نویسد آقای صاحب دوران حبس خود را «در انفرادی و بدون دسترسی از وکیل» گذرانده و با یک «محاکمه ناعادلانه» روبرو بوده است.

پیتر گوشل‌باور، سخنگوی وزارت امور خارجه اتریش، مرداد ماه سال جاری گفت که هنوز هیچگونه اتهام رسمی علیه آقای مصاحب مطرح نشده است و دلیل بازداشت او مشخص نیست. وی افزود که جمهوری اسلامی تابعیت دوم را به رسمیت نمی‌شناسد و حقی برای کنسول‌گری اتریش برای پیگیری این پرونده قائل نیست.

بازداشت دو تابعیتی ها با اتهامات امنیتی توسط رژیم جمهوری اسلامی سابقه‌ای طولانی دارد. تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دوتابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

در حال حاضر علاوه بر این زندانی در ایران، چندین شهروند آمریکایی و غیرآمریکایی از جمله سیامک و باقر نمازی، نازنین زاغری رتکلیف، احمدرضا جلالی، فریبا عادلخواه و ارس امیری در ایران زندانی هستند. از سرنوشت رابرت لوینسون، دیگر شهروند آمریکایی که بیش از دوازده سال پیش در ایران ناپدید شد، نیز اطلاعی در دست نیست.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG