لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۳

اتریش از جمهوری اسلامی خواست بازرگان ایرانی-اتریشی را آزاد کند


مسعود مصاحب، بازرگان ۷۲ ساله و دبیرکل انجمن ایران-اتریش است.
مسعود مصاحب، بازرگان ۷۲ ساله و دبیرکل انجمن ایران-اتریش است.

دولت اتریش روز چهارشنبه ۹ مرداد از ایران خواست تا مسعود مصاحب، بازرگان ۷۲ ساله و دبیرکل انجمن ایرانی-اتریشی، را که از ماه ژانویه گذشته تاکنون در ایران در بازداشت به سر می‌برد، آزاد کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پیتر گوشل‌باور، سخنگوی وزارت امور خارجه اتریش، خبر داد که وزیر امور خارجه این کشور در این‌باره نامه‌ای برای محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود، ارسال کرده و سفارت اتریش در ایران نیز در این زمینه فعال بوده است.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه اتریش هنوز هیچگونه اتهام رسمی علیه آقای مصاحب مطرح نشده است و دلیل بازداشت او مشخص نیست. وی افزود که جمهوری اسلامی تابعیت دوم را به رسمیت نمی‌شناسد و حقی برای کنسول‌گری اتریش برای پیگیری این پرونده قائل نیست.

بازداشت دو تابعیتی ها با اتهامات امنیتی توسط رژیم جمهوری اسلامی سابقه‌ای طولانی دارد. تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دوتابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

در حال حاضر تعدادی از شهروندان آمریکایی - از جمله ژیو وانگ، سیامک و باقر نمازی، و مایکل وایت - در ایران زندانی هستند. از سرنوشت رابرت لوینسون، دیگر شهروند آمریکایی که بیش از دوازده سال پیش در ایران ناپدید شد، نیز اطلاعی در دست نیست.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG