لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۲

واکنش سپیده قلیان به انتشار ویدئوی منتسب به بازداشت شدگان اعتراضات مردمی از صداوسیما: با شکنجه‌های قرون وسطایی اعتراف اجباری می‌گیرند


تصویری از اعترافات اجباری شهروندان ماهشهری بازداشت شده
تصویری از اعترافات اجباری شهروندان ماهشهری بازداشت شده

سپیده قلیان، فعال مدنی که در حال حاضر با تودیع وثیقه به طور موقت آزاد شده، در یک رشته توئیت درباره اعترافات تلویزیونی منتسب به بازداشت شدگان اعتراضات مردمی افشاگری کرد.

این فعال مدنی در توئیتر از تجربه شخصی خود در رابطه با اعترافات تلویزیونی در زمان بازداشت یاد کرد و نوشت، «آمنه سادات ذبیح‌پور» خبرنگار صدا و سیما که در مراحل تولید برنامه تلویزیونی طراحی سوخته در اتاق بازجویی حضور داشته متنی از قبل آماده شده را به سپیده قلیان داده است تا آن را در مقابل دوربین بخواند.

اعتراف تلویزیونی که به گفته او بازجوها از تهیه آن راضی نبودند و می‌گفتند بی‌تجربگی کرده‌اند و تصاویر باید مجدداً در یک ویلا ضبط شود، تصاویری که تا مدت‌ها پس از دور اول آزادی‌ ابزار تهدید سپیده قلیان و اسماعیل بخشی از سوی بازجویان پرونده بوده است.

سپیده قلیان با اشاره به اینکه انتشار این اعترافات اجباری تنها سند ظلم رفته بر زندانیان سیاسی است می‌گوید در زمان ضبط این تصاویر بازجوهای پرونده‌اش به او گفته‌اند «اول با پخش فیلم آبرویت را می‌بریم و بعد با اسید به حسابت می‌رسیم.»

این فعال مدنی بر اساس تجربه شخصی در زمان بازداشت و بازجویی‌های صورت گرفته از او، در رابطه با پخش اعترافات فعالان عرب از تلویزیون وابسته به جمهوری اسلامی می‌گوید قطعا این فعالان عرب تحت شکنجه‌های قرون وسطایی مجبور به تکرار داستان بازجوها از فاجعه‌ نیزارهای ماهشهر بوده‌اند و پروسه‌ فشار و شکنجه‌ وحشیانه‌ پیش از ضبط فیلم‌ها را می‌توان حدس زد.

پیش از این صدای آمریکا با انتشار ویدئویی از حمله نیروهای نظامی مسلح با دوشکا و سلاح‌های سنگین به مردم معترض در ماهشهر اعلام کرده بود که مقامات جمهوری اسلامی پس از چندین روز سکوت در نهایت مدعی شدند که چون معترضان مسلح بودند، واکنش سنگین نشان دادند.

خانم قلیان همچنین با اعلام شکایت از آمنه سادات ذبیح‌پور در ایران، از تمام افرادی که در گذشته قربانی داستان‌سرایی نهادهای امنیتی بوده‌اند خواست، از رنجی که در زمان پخش اعترافات اجباری پشت دوربین و پیش از فیلمبرداری بر آنها تحمیل شده بگویند.

این فعال مدنی که در جریان اعتراضات کارگران هفت تپه بازداشت شده بود، پس از بازداشت اولیه خود به همراه اسماعیل بخشی اعلام کردند که مورد شکنجه و اعترافات اجباری قرار گرفته‌اند. پس از این افشاگری خانم قلیان و اسماعیل بخشی بار دیگر بازداشت و پس از مدتی وی در تاریخ ۴ آبان ماه به همراه چند فعال کارگری در ایران با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.

او پس از آزادی و با آغاز اعتراضات اخیر مردمی در ایران به دلیل شرکت در اعترضات شنبه شب ۲۵ ‌آبان ماه در خانه پدر خود مجدد بازداشت و پس از چند روز در نهایت روز ۱۲ آذر با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.

موضوع اعترافات اجباری در تلویزیون حکومتی ایران پیش از این نیز بارها مطرح شده است. این شیوه اعتراف گیری از سوی مجامع حقوق بشری بارها مورد انتقاد قرار گرفته است هر چند این روش همچنان نیز از سوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ادامه دارد.

پیشتر موضوع اعترافات اجباری بازداشت شدگان مربوط به ترور دانشمندان هسته ای و پخش آن از تلویزیون خبرساز شده بود. مازیار ابراهیمی که در سال ۹۱ به اتهام دست داشتن در «ترور دانشمندان هسته‌ای» بازداشت و در سال ۹۳ آزاد شد، چندی پیش در جریان مصاحبه با بی بی سی فارسی گفته بود که آن داستان در تلویزیون ایران «ساخته و پرداخته ذهن بازجوهایی خشن در وزارت اطلاعات بود.»

سعید ملک پور فعال اینترنتی نیز از دیگر زندانیانی بود که مقابل دوربین اعترافات اجباری نشست. اعترافاتی که بعدها سعید ملک‌پور عنوان کرد تحت شکنجه صورت گرفته بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG