لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۵

پس از حضور در اعتراضات اخیر؛ سپیده قلیان با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد


عکسی که پس از آزادی اخیر سپیده قلیان در شبکه های اجتماعی منتشر شده است
عکسی که پس از آزادی اخیر سپیده قلیان در شبکه های اجتماعی منتشر شده است

سپیده قلیان فعال مدنی که در اعتراضات اخیر بازداشت شده بود، این بار با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.

سپیده قلیان پس از حضور در اعتراضات مردمی اخیر، شنبه شب ۲۵ ‌آبان ماه در خانه پدر خود بازداشت شده بود. او در نهایت با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه به طور موقت آزاد شد.

پیشتر تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی خانم قلیان را در بین معترضان در ایران نشان داد که در حالی که شعارنوشته‌ای علیه گرانی بنزین در دست داشت، شعار می داد «نه زندان نه تهدید دیگر اثر ندارد.»

خانم قلیان پیشتر نیز در اعتراضات مربوط به کارگران هفت تپه در سال ۹۷ دوبار بازداشت شده بود. او پس از نخستین آزادی موقت خود، از شکنجه و اعترافات اجباری‌اش گفت که این اظهارات باعث شد تا بار دیگر در بهمن ماه سال گذشته بازداشت شود.

این فعال مدنی پس از ماه‌ها بازداشت در نهایت در حالی که در مجموع به ۱۸ سال حبس محکوم شده بود، در چهارم آبان ماه با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان قرچک ورامین بطور موقت آزاد شد.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG