لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۴

عفو بین‌الملل: احمد رضا جلالی ممکن است با حکم اعدام روبرو شود


سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که احمد رضا جلالی، پزشک ایرانی مقیم سوئد، که از ۹ ماه پیش در زندان اوین در بازداشت به سر می‌برد، تهدید به اعدام شده است.

عفو بین‌الملل در گزارشی که در وبسایت خود منتشر کرده نوشته است که آقای جلالی بیستم دیماه بدون حضور وکیل خود به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برده شد که در آنجا قاضی با اتهام جاسوسی علیه او و احتمال اعدام را مطرح کرد.

وکیل آقای جلالی به عفو بین‌الملل گفته است که مقامات قضایی هنوز تاریخی برای محاکمه این متهم اعلام نکرده‌اند. این وکیل همچنین گفته است که امکان دسترسی به پرونده آقای جلالی را ندارد.

احمد رضا جلالی، پزشک ایرانی و پژوهشگر در مدیریت بحران مقیم سوئد، که به دعوت مراکز دانشگاهی برای برگزاری کارگاههای آموزشی به ایران سفر کرد، اواخر اردیبهشت ماه توسط ماموران سپاه در تهران بازداشت شد.

ویدا مهران‌نیا، همسر آقای جلالی دو هفته پیش به صدای آمریکا گفت که آقای جلالی از یک ماه پیش در اعتراض به ادامه بازداشت غیرقانونی، بلاتکلیفی و اعمال فشارهای روحی و روانی دست به اعتصاب غذا زد.

به گفته همسر آقای جلالی، این پزشک در تهران در حال رانندگی به سمت کرج توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و سه ماه در بازداشتگاه این وزارتخانه بسر برد. او اضافه کرد که همسرش در این سه ماه اجازه ملاقات با خانواده خود را نداشت حتی پس از انتقال به بند ۲۰۹ زندان اوین، تا چهار ماه اجازه گرفتن وکیل یا تماس با آنرا نداشت.

او با بیان اینکه اتهام آقای جلالی «همکاری با دولت متخاصم» عنوان شده است گفت که حتی اتهام و دلیل مشخص بازداشت آقای جلالی را تا مدتها اعلام نمی‌کردند. با این حال، پس از اعلام اتهام او، آقای جلالی این اتهام را واهی دانست و آن را در جلسات بازپرسی رد کرد.

احمد رضا جلالی دکترای خود را از دانشگاه کارنیسکا استکهلم سوئد دریافت کرده است. او تا پیش از بازداشت، به عنوان پژوهشگر مدیریت بحران با دانشگاه پیه مونته ایتالیا همکاری می‌کرد. به گفته خانم مهران نیا، این پژوهشگر برای برگزاری کارگاههای آموزشی هر شش ماه یکبار به ایران سفر می‌کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG