لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۵

روحانی از منشور حقوق شهروندی رونمایی کرد؛ ابهام برای «ضمانت اجرایی»


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، منشور حقوق شهروندی را رونمایی و امضا کرد.

به گزارش خبرگزاری های داخلی ایران، منشور حقوق شهروندی که توسط دولت تهیه شده است روز دوشنبه ۲۹ آذر در مراسمی توسط رئیس جمهوری ایران امضا شد.

در متن مقدمه این منشور آمده است که منشور «با هدف استیفا و ارتقای حقوق شهروندی و به‌ منظور تدوین برنامه و خط‌ مشی دولت، موضوع اصل ۱۳۴ قانون اساسی»، تنظیم شده است.

اگر چه الهام امین زاده، دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی، تایید کرده است که این منشور ضمانت اجرایی خاصی ندارد، اما در متن مقدمه منشور آمده است که دولت برای حقوق شهروندی ذکر شده در منشور می تواند لوایح قانونی تصویب کند.

در این متن آمده است: «منشور شامل مجموعه‌ای از حقوق شهروندی است که یا در منابع نظام حقوقی ایران شناسایی‌شده‌اند یا دولت برای شناسایی، ایجاد، تحقق و اجرای آن‌ها از طریق اصلاح و توسعه نظام حقوقی و تدوین و پیگیری تصویب لوایح قانونی یا هرگونه تدبیر یا اقدام قانونی لازم تلاش جدی و فراگیر خود را معمول خواهد داشت.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در مراسم رونمایی از منشور حقوق شهروندی گفت که تهیه این منشور از وعده‌های او به مردم بوده است که در صد روز اول ریاست جمهوری خود تدوین آن را آغاز کرد و سرانجام پس از سه سال آماده رونمایی شد.

او در بخشی از سخنان خود در مراسم امضای منشور شهروندی گفت: «برخی افراد حتی تحمل شنیدن برخی اصول قانون اساسی را ندارند؛ از جمله فصل سوم قانون اساسی و به خصوص مواد ۱۹ تا ۴۲ که در مورد حقوق ملت است که باید از برخی افراد قایمش کنیم.»

آقای روحانی تیر ماه امسال الهام امین زاده، معاون حقوقی خود را به سمت دستیار ویژه رئیس جمهوری منصوب کرد.

منشور حقوق شهروندی در حالی تهیه و در دستور کار دولت ایران قرار گرفته است که بسیاری از سازمان ها و فعالان حقوق بشر و مقامات کشورهای غربی به عملکرد جمهوری اسلامی در حوزه حقوق شهروندی به شدت انتقاد دارند. منتقدان معتقد هستند که حکومت جمهوری اسلامی حتی به قوانین داخلی خود از جمله حقوق شهروندی ذکر شده در قانون اساسی پایبند نیست.

بیشتر انتقادات به جمهوری اسلامی درباره نقض حقوق شهروندی به دستگاه قضایی و دستگاه‌های امنیتی باز می‌گردد.

XS
SM
MD
LG