لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۲

ادامه بی‌خبری از وضعیت پرونده حسین شنبه‌زاده، ویراستار زندانی


حسین شنبه‌زاده، ویراستار زندانی
حسین شنبه‌زاده، ویراستار زندانی

برادر حسین شنبه‌زاده از تداوم بی‌اطلاعی درباره وضعیت این ویراستار زندانی پس از گذشت بیش یک هفته از بازداشت او خبر داد.

عباس شنبه‌زاده روز چهارشنبه ۲۳ خرداد در صفحه «ایکس» نوشت: «امروز در هشتمین روزی که از دستگیری و سومین روزی که از آخرین تماس حسین شنبه‌زاده با مادرمان می‌گذرد، همچنان منتظر و امیدوار به اطلاع از وضعیت پرونده‌ او هستیم.»

حسین شنبه‌زاده پس از آن که در واکنش به یک یادداشت بدون نقطه پایان در صفحه «ایکس» علی خامنه‌ای، تنها یک «نقطه» گذاشت بازداشت شد. کاربران این نقطه را چند برابر بیش از نوشته رهبر جمهوری اسلامی پسندیده بودند.

بنا بر اعلام خانواده حسین شنبه‌زاده، این ویراستار و زندانی سیاسی پیشین، از حق دسترسی به وکیل محروم است و در حال حاضر در «تهران» و «در مرحله تحقیقات در بازداشت» به سر می‌برد.

به دنبال بازداشت حسین شنبه‌زاده در اردبیل، دادستان این شهر او را به «ارتباط با افسران رده بالای موساد» متهم کرد.

جلال آفاقی، دادستان اردبیل، روز جمعه ۱۸ خرداد بدون نام بردن از حسین شنبه‌زاده گفته بود که فرد بازداشت‌شده به «جاسوسی برای افسران رده بالای موساد»، «اهانت به مقدسات» و «هتاکی‌های متعدد» متهم است.

دادستان اردبیل بدون ارائه شواهد و مدارک مدعی شده بود که این زندانی سیاسی پیشین «براساس اسناد و مدارک موجود متهم است به اینکه از طریق شبکه‌های اجتماعی با افسران رده بالای موساد در ارتباط بوده است.»

این مقام قضایی همچنین مدعی شده که حسین شنبه‌زاده قصد داشت از طریق عبور از اردبیل، بستان آباد، و در نهایت رفتن به ارومیه، از کشور خارج شود.

این ادعا از سوی خانواده حسین شنبه‌زاده رد شده و این ویراستار تا پیش از بازداشتش درباره سفرش به اردبیل در شبکه اجتماعی «ایکس» مطالب و عکس‌هایی منتشر کرده بود.

حسین شنبه‌زاده از کاربران شبکه اجتماعی «ایکس» بشمار می‌رفت و علاوه بر پرداختن به مسائل اجتماعی و ادبی، گوشه‌هایی از خاطرات دوران زندان و شلاق خوردنش را هم روایت کرده بود.

فشار بر فعالان مدنی و سیاسی در ایران توسط جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG