لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۶

حسین شنبه‌زاده در تهران زندانی است و امکان برخورداری از وکیل ندارد


حسین شنبه‌زاده، ویراستار و زندانی پیشین، پس از انتشار یک «نقطه» در پاسخ به توییت خامنه ای بازداشت شد
حسین شنبه‌زاده، ویراستار و زندانی پیشین، پس از انتشار یک «نقطه» در پاسخ به توییت خامنه ای بازداشت شد

خانواده حسین شنبه‌زاده، در سومین بیانیه‌ خود در روز شنبه ۱۹ خرداد اعلام کرد که این ویراستار و زندانی سیاسی پیشین، در حال حاضر در «تهران» و «در مرحله تحقیقات در بازداشت» است.

در بیانیه ای که خانواده آقای شنبه‌زاده منتشر کرد، محل بازداشت او مشخص نشده ولی گفته شده است که «امکان برخورداری از وکیل را ندارد.»

در بیانیه اشاره شد که حسین شنبه‌زاده روز شنبه توانسته است با مادرش گفتگوی تلفنی داشته باشد و به او گفته است: «به تبلیغات سو وقعی ننهیم.»

او به مادرش گفته است که «سلامتی جسمی او نباید محل نگرانی ما باشد.»

به دنبال بازداشت حسین شنبه‌زاده، دادستان اردبیل او را به «ارتباط با افسران رده بالای موساد» متهم کرده بود.

جلال آفاقی، دادستان اردبیل، روز جمعه ۱۸ خرداد بدون نام بردن از حسین شنبه‌زاده گفته بود که فرد بازداشت‌شده به «جاسوسی برای افسران رده بالای موساد»، «اهانت به مقدسات» و «هتاکی‌های متعدد» متهم است.

دادستان اردبیل بدون ارائه شواهد و مدارک مدعی شده بود که این زندانی سیاسی پیشین «براساس اسناد و مدارک موجود متهم است به اینکه از طریق شبکه‌های اجتماعی با افسران رده بالای موساد در ارتباط بوده است.»

حسین شنبه‌زاده پس از آن که در واکنش به یک یادداشت بدون نقطه پایان در صفحه «ایکس» علی خامنه‌ای، تنها یک نقطه گذاشت بازداشت شد. کاربران این نقطه را بیش از دو برابر نوشته رهبر جمهوری اسلامی پسندیده بودند.

دادستان اردبیل مدعی شده که حسین شنبه‌زاده قصد داشت از طریق عبور از اردبیل، بستان آباد، و در نهایت رفتن به ارومیه، از کشور خارج شود. این موضوع به شدت از سوی خانواده این ویراستار زندانی رد شده است.

این در شرایطی است که این کاربر شناخته‌شده شبکه اجتماعی «ایکس» تا پیش از بازداشتش در شبکه اجتماعی «ایکس» درباره سفرش به اردبیل مطالب و عکس‌هایی منتشر کرده بود.

حسین شنبه‌زاده در «ایکس» فعالیت داشت و علاوه بر پرداختن به مسائل اجتماعی و ادبی، گوشه‌هایی از خاطرات دوران زندان و شلاق خوردنش را هم روایت کرده بود.

فشار بر فعالان مدنی و سیاسی در ایران توسط جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG