لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

وزارت خارجه به صدای آمریکا: تهدیدها علیه برایان هوک را جدی می‌گیریم


برایان هوک، نماینده ویژه امور ایران در دولت پیشین ایالات متحده آمریکا (آرشیو)
برایان هوک، نماینده ویژه امور ایران در دولت پیشین ایالات متحده آمریکا (آرشیو)

وزارت خارجه آمریکا هر گونه تهدید علیه مقامات کنونی و پیشین و همچنین شهروندان آمریکا را محکوم کرد.

یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده به پرسش‌های بخش فارسی صدای آمریکا در خصوص تهدیدهای گزارش‌شده علیه مقامات دولت پیشین آمریکا، از جمله برایان هوک، نماینده ویژه امور ایران در دولت دونالد ترامپ، توسط جمهوری اسلامی ایران، پاسخ داد.

این مقام وزارت خارجه ایالات متحده سخنانی را که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در همین رابطه اوایل این ماه مطرح کرده بود، بازگو کرد. آقای سالیوان گفته بود: «آمریکایی‌ها در سیاست اختلاف‌نظرهای خودشان را دارند. اختلاف‌نظرهایی هم در خصوص سیاست نسبت به ایران دارند. اما ... در دفاع از مردم خود متحدیم.»

نشریه «واشنگتن فری بیکن» روز چهارشنبه ۶ بهمن گزارش داد دولت بایدن بر این باور است که برایان هوک، مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا که در رأس امور مربوط به ایران قرار داشت، با «تهدیدهای جدی و معتبر» علیه جان خود مواجه است و این نظر را در گزارشی به کنگره کشور ارائه داده است.

به نوشته این نشریه گزارش مذکور می‌گوید: «تهدیدهای مشخص علیه برایان هوک، نماینده ویژه [در امور ایران] همچنان وجود دارد.»

هوک مسئول اجرای کارزار فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی بود و فری بیکن نوشته است او در از میان برداشتن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه «نقش عمده‌ای» را ایفا کرد. هرچند در گزارش وزارت خارجه آمریکا افرادی که در پس این تهدیدها قرار دادند معرفی نشده‌اند و از آنها با عنوان «قدرت خارجی یا عامل یک قدرت خارجی» یاد شده است.

این سخنگوی وزارت خارجه به بخش فارسی صدای آمریکا گفت، بنا بر قانون دو سال پیش کنگره «چنان‌چه ارزیابی وزیر خارجه و رئیس سازمان اطلاعات ملی این باشد که مقامی با خطری جدی و واقعی از سوی یک دولت خارجی یا عوامل آن مواجه است دوران حفاظت امنیتی وی به مدت شش ماه تمدید می‌شود.»

مقامات متعدد ایرانی مکرراً گفته‌اند آنهایی که مسئول مرگ قاسم سلیمانی هستند باید تقاص پس بدهند.

بنا به گزارش فری بیکن، وزارت خارجه معتقد است این تهدیدها از ژانویه سال ۲۰۲۱ (دی ۱۳۹۹)، یعنی زمانی که دولت ترامپ هنوز روی کار بود، در سه مورد روی داده و آخرین آن دو ماه پیش بوده است.

به نظر می‌رسد این گزارش چند روز پس از آن به کنگره ارائه شد که حسین موسویان، سفیر سابق جمهوری اسلامی در آلمان، در یک برنامه مستند به نام «۷۲ ساعت» که توسط سپاه پاسداران تهیه شده بود با خوشحالی از نگرانی همسر هوک در مورد تهدید او به مرگ صحبت کرده بود.

به تازگی حساب‌های شبکه‌های اجتماعی نزدیک به دولتی ایران یک ویدئوی شبیه‌سازی شده از اقدام به ترور دونالد ترامپ با استفاده از یک پهپاد را منتشر کرده بودند.

[این مطلب تصحیح و به روز‌رسانی شده است]

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG