لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۵

سومین مورد زن کشی در شهر محلات استان مرکزی:‌ «یگانه» به دنبال کار بود


گفته شده یگانه رستمی، زن جوان ۲۳ ساله قربانی زن‌کشی توسط بستگان در شهر محلات است.
گفته شده یگانه رستمی، زن جوان ۲۳ ساله قربانی زن‌کشی توسط بستگان در شهر محلات است.

یگانه رستمی سومین زن جوان است که قربانی زن کشی توسط خانواده در شهر محلات در استان مرکزی در ماه‌های اخیر شده است.

سایت هه‌نگاو در گزارشی نوشت یگانه رستمی ۲۳ ساله بود و روز چهارشنبه ۱۲ مهر توسط دایی‌اش با یک اسلحه شکاری کشته شد. مظنون به قتل گفته از این قتل «انگیزه‌ ناموسی» داشت.

هه‌نگاو می‌گوید این زن جوان دو روز قبل از اینکه به قتل برسد از همسر خود در نهایت جدا شده بود و برای یافتن کار قصد داشت به تهران سفر کند اما در قم دایی‌اش او را از اتوبوس پیاده می‌کند و بعد از انتقال به روستای گل‌چشمه در حوالی شهر محلات، او را به قتل رسانده است. صدای آمریکا به طور مستقل نمی‌تواند جزئیات این گزارش را تائید کند.

تصویری از اعلامیه ترحیم یگانه رستمی منتشر شده و تنها گفته شده روز پنجشنبه مراسم تشییع و خاکسپاری او برگزار شد.

این سومین قتل مشابه در شهر محلات است. در یکی از موارد قبلی، زنی دیگر توسط همسر و فرزند پسرش به ادعای «انگیزه قتل ناموسی» کشته شده بود

فعالان حقوق زنان می‌گویند عدم سختگیری قضایی به قاتلان پرونده‌های زن کشی، موجب شده تا این موارد افزایش یابد. در یکسال اخیر موارد زیادی بوده پدر یا برادر زن جوان به بهانه عدم رعایت حجاب یا ارتباط با مردی دیگر، زن جوانی را به قتل رسانده باشند و قاتل با مجازات حداقلی روبرو شده باشد.

پیشتر برخی منابع حقوق بشری براساس آمار رسمی منتشر شده، گزارش داده بودند که در شش ماه نخست امسال، ۵۲ مورد زن کشی در ایران گزارش شده که حدود یک سوم آنها در استان تهران بود.

پیشتر مرجان کی‌پور، مدیر وب‌سایت «استاپ‌ فمساید ایران» که موارد زن‌کشی در ایران را ثبت می‌کند، با زیر سوال بردن آمار رسمی اعلام شده در رسانه‌های ایران به صدای آمریکا گفت در این آمار مهسا امینی، و همچنین سایر زنانی که تحت «فشارهای غیرعادی جمهوری اسلامی» جان‌شان را از دست داده‌اند، نیامده است.

XS
SM
MD
LG