لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۰

نامه سرگشاده اصغر فرهادی به روحانی درباره زندگی کارتن‌خواب‌ها در قبر: مایه شرمساری است


عکس روزنامه شهروند از کارتن‌خواب‌های گورخواب - عکس: سعید غلامحسینی
عکس روزنامه شهروند از کارتن‌خواب‌های گورخواب - عکس: سعید غلامحسینی

اصغر فرهادی به انتشار گزارشی از زندگی برخی کارتن‌خواب‌ها در قبرهای یکی از گورستان‌های اطراف تهران واکنش نشان داد و آن را مایه شرمساری خود و همه مسئولین دانست.

اصغر فرهادی، سینماگر برجسته بین‌المللی روز سه شنبه ۷ دی با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به توصیف «وضعیت امروز» جامعه ایران پرداخت: «ما مردمانی که دیگر دوست داشتن هم‌وطن را از یاد برده‌ایم، ما که خشونت‌های پنهان و ریز در رفتار و گفتار روزمره‌مان ابزاری شده است برای بیرون کشیدن گلیم فردی‌مان از اجتماع. ما که دروغ را به عنوان مهارتی برای زیستن دوگانه در بیرون و درون خانه می‌آموزیم و به کودکان‌مان می‌آموزانیم.»

به گفته آقای فرهادی اندک کسانی که از رنج‌ها می‌گویند با «انگ سیاه‌نمایی» مورد هجمه‌اند اما «انگ سیاه‌نمایی فراری‌ست رو به جلو از سوی مسئولان برای عدم پذیرش مسئولیت سیاهی‌ها.»

نامه این سینماگر در پی گزارش روزنامه شهروند منتشر شده که در شماره روز سه‌شنبه به زندگی ٥٠ زن و مرد و کودک در گورستان نصیرآباد باغستان در حومه شهریار پرداخته بود.

جزئیاتی از افشای زندگی کارتن‌خوابها در قبرهای یک گورستان اطراف تهران

این گورخواب‌ها که معتاد هستند برای فرار از سرمای هوا به خوابیدن در قبرها روی آورده‌اند و از افرادی که برای خاکسپاری به گورستان می‌آیند گدایی می‌کنند.

یکی از زنان گورخواب به روزنامه شهروند گفته که همراه شوهر معتادش سه سال است کارتن خواب شده و می‌خواهد که اعتیاد را ترک کند اما از رفتن به «کمپ‌های ترک اعتیاد» وحشت دارد، چرا که در آن جا با خشونت فراوان معتادان را کتک می‌زنند: « شلنگ رو گره میزنن و با گره شلنگ ما رو میزنن، هنوزم جای کتک‌هایی که خوردم روی بدنم هست، من دیگه جانی ندارم که کتک بخورم.»

بنا بر این گزارش، یاشار تبریزی یک فعال مدنی است که شب یلدا مقداری لباس و غذا تهیه کرد و به این قبرستان آمد تا در اختیار گورخواب‌ها بگذارد اما تعدادی از آنها «از ترس» نیامدند؛ چرا که فکر می‌کردند ممکن است دستگیر شوند.

فرماندار شهریار: گزارش غیرمستند است

در پی بازتاب گسترده گزارش روزنامه شهروند، سعید ناجی فرماندار شهرستان شهریار در گفت‌وگو با ایرنا عنوان کرد که « جلسه‌ای اضطراری» برای بررسی وضعیت قبرستان نصیرآباد تشکیل شده و معتادان گورخواب «جمع‌آوری» خواهند شد.

این مقام دولتی همچنین گفت که گزارش منتشر شده «غیر مستند» است و وضعیت «بزرگنمایی» شده است.

اظهارنظر فرماندار شهریار درباره جمع آوری معتادان گورخواب که به معنای جلوگیری از حضور آنها در قبر و احتمالا آواره شدن در خیابان‌هاست، با اعتراض کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG