لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۲

نتایج بزرگترین پیمایش مصرف مواد در ایران: الکل بیشترین مصرف را پس از سیگار دارد


توقیف مشروبات الکلی قاچاق در ایران
توقیف مشروبات الکلی قاچاق در ایران

بنا به اعلام معاون سازمان بهزیستی ایران، نتایج طرح "پیمایش ملی شیوع شناسی اعتیاد" نشان می‌دهد که الکل پس از سیگار در صدر الگوی مصرف مواد در ایران قرار دارد.

محسن روشن پژوه، معاون پیشگیری و اعتیاد سازمان بهزیستی روز دوشنبه ۱۵ شهریور در یک نشست خبری با اعلام اینکه "پیمایش ملی شیوع شناسی اعتیاد" بزرگترین پیمایش در ایران در نوع خود بوده است، گفت که حدود شش ماه است اطلاعات این پیمایش در اختیار ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار گرفته است اما آمار آن اعلام نمی‌شود.

او با اشاره به اینکه این پیمایش روی ۶۱ هزار نفر در گروههای سنی و طبقات اجتماعی مختلف صورت گرفته است، گفت: "براساس این پیمایش الگوی غالب مصرف مواد ، مصرف سیگار، سپس الکل، سپس قلیان و بعد، مواد است."

به گفته او تریاک همچنان بیشترین مصرف را در میان مصرف مواد مخدر و روان گردان دارد.

معاون سازمان بهزیستی ایران بر اساس نتایج این پیمایش، بیشترین مصرف مواد را مربوط به استان‌های خوزستان، گلستان، کرمان و سیستان و بلوچستان دانست و استان یزد را دارای کمترین مصرف مواد معرفی کرد.

آقای روشن پژوه اضافه کرد: "در این پیمایش نشان داده شد که عده ای از افراد که مصرف مواد را تجربه و گزارش کرده‌اند حتی سه ماده بطور همزمان مصرف می‌کنند. مصرف همزمان الکل و مواد و مصرف همزمان داروهای بدون تجویز پزشک (دارومخدرها) با مواد، مشاهده شده است که جای نگرانی دارد."

او با اشاره به ممنوعیت شرعی و قانونی مصرف الکل در ایران گفت که آمار و ارقام مصرف الکل بالاتر از انتظار بوده است. این درحالیست که به گفته معاون بهزیستی، پرسش شوندگان در برخی از استانها نظیر اصفهان، بخش مربوط به الکل را پاسخ ندادند.

رشد مصرف الکل در ایران در حالیست که جمهوری اسلامی برای تولید و مصرف آن مجازات شلاق و زندان در نظر گرفته و با قاچاق مشروبات الکلی مقابله می‌کند.

پیمایش پیمایش "ملی شیوع شناسی اعتیاد، سیگار، قلیان، الکل و داروی بدون تجویز و اعتیاد به انواع مخدر، حشیش و مواد صنعتی، آذر ماه سال گذشته به پایان رسید و نتایج آن در اختیار ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG