لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۱

تحمیل هزینه ۵۷ میلیارد تومانی برای استخدام «حجاب‌بان» در متروهای تهران


زنان مخالف حجاب در مترو
زنان مخالف حجاب در مترو

در پی انتشار خبر استخدام ۴۰۰ «حجاب‌بان» برای اعمال حجاب اجباری در متروهای تهران، رسانه‌ها از تحمیل هزینه ۵۷ میلیارد تومانی این نیروها برای شهرداری پایتخت خبر داده‌اند.

روزنامه اعتماد روز چهارشنبه ۱۸ مردادماه با اشاره به حقوق ماهانه ۱۲ میلیون تومان برای این ۴۰۰ «حجاب‌بان» گزارش داده که هزینه یک شیفت کاری این افراد بدون درنظرگرفتن مزایای شغلی ۵۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان خواهد شد.

این «هزینه‌ تحمیلی» از نگاه برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی نشانگر بی‌کفایتی شهرداری تهران است.

مسعود نوری، خبرنگار، در صفحه اکس (توئیتر) هزینه ۵۷ میلیارد تومانی «حجاب‌بان» ها را نتیجه عملکرد «مدیران نالایق» و شهردار کنونی تهران، علیرضا زاکانی، دانسته است.

آذر منصوری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، وظیفه شهرداری را «بالابردن کیفیت حمل و نقل» دانسته و نوشته «به جای بازی‌کردن نقش داروغه به داد سیستم حمل و نقل برسید.»

پیشتر روزنامه اینترنتی «فراز» از جذب نیروهای «حجاب‌بان» به وسیله تشکیلات تازه‌ای به اسم یگان حفاظت شهرداری تهران خبر داده بود.

مدیر روابط عمومی این یگان در گفتگو با «فراز»، از عدم‌خدمات رسانی به مخالفان حجاب اجباری دفاع کرده و گفته «مگر شما به یک معتاد متجاهر در مترو تهران سرویس‌دهی می‌کنید؟»

خلیل اصولی تاکید کرده که یگان حفاظت شهرداری تهران قرار است از ورود افراد بی‌حجاب به مترو و همچنین ورود مردان به واگن زنان جلوگیری کند.

علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری، ضمن غیرقانونی دانستن «فعالیت مستخدمین شهرداری در مقام ضابط قضایی در حوزه حجاب»، درباره احتمال بروز خشونت در این باره هشدار داده است.

جمهوری اسلامی، تلاش‌های همه‌جانبه خود برای اعمال حجاب اجباری را در ماههای گذشته تشدید کرده است.

بااین‌حال، تصاویر منتشرشده از تردد زنان با پوشش اختیاری در معابر عمومی نشان می‌دهد که تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران در مقابله با زنان مخالف حجاب تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

XS
SM
MD
LG