لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۷

عفو بین الملل از ایران خواست دو گردشگر آمریکایی را آزاد کند


عفو بین الملل از ایران خواست دو گردشگر آمریکایی را آزاد کند
عفو بین الملل از ایران خواست دو گردشگر آمریکایی را آزاد کند

سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای از مقامات جمهوری اسلامی خواست تا دو شهروند آمریکایی که نزدیک به دو سال است در ایران بازداشت هستند را آزاد کنند.

در این بیانیه که ۲۰ اردیبهشت ماه (١٠ مه) منتشر شد، آمده است جاش فتال و شین باوئر، دو گردشگر آمریکایی، ظاهرا به «دلایل سیاسی» بازداشت هستند.

عفو بین الملل می گوید اظهارات محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی در مصاحبه های رسانه ای، به این نکته اشاره داشت که کوهنوردان آمریکایی، برای چانه زنی با آمریکا نگهداری شده اند.

محاکمه جاش فتال، و شین باوئر قرار است ۲۱ اردیبهشت در ایران ادامه یابد.

ایران دو گردشگر آمریکایی را به ورود غیرقانونی به کشور در سال ۲۰۰۹ و جاسوسی متهم کرده است. آنان در ۳۱ ژوییه ۲۰۰۹ و در حالیکه در نزدیکی مرز ایران در شمال عراق مشغول کوهنوردی بودند، بازداشت شدند.

سارا شورد، گردشگر سوم آمریکایی که به همراه جاش فتال و شین بائر بازداشت شده بود، سپتامبر گذشته با پرداخت وثیقه ۵۰۰ هزار دلاری اجازه یافت به آمریکا بازگردد.

گردشگران، خانواده آنها و دولت آمریکا اتهام جاسوسی را رد کرده اند.

عفو بین الملل در بیانیه روز سه شنبه خود، محاکمه گردشگران آمریکایی را دارای عیب دانسته و می گوید اطلاعات مربوط به بازداشت کوهنوردان مورد مناقشه است.

عفو بین الملل به نقل از شاهدانی که اظهاراتشان در روزنامه آمریکایی نیشن منتشر شد، می گوید سه گردشگر آمریکایی توسط نیروهای ایرانی در خاک عراق بازداشت شدند و نه داخل ایران. مقامات ایران می گویند آنان را در ایران بازداشت کرده اند.

این سازمان حقوق بشری، نظام قضایی ایران را همچنین متهم کرده است که بطور اصولی استانداردهای بین المللی مربوط به محاکمه عادلانه کوهنوردان را اجرا نمی کند. به گفته عفو بین الملل دو کوهنورد آمریکایی به میزان کافی از کمک های کنسولی برخوردار نبودند و نتوانستند با وکیل و خانواده خود به میزان لازم در تماس باشند.

جاش فتال و شین باوئر از زمان بازداشتشان در زندان اوین واقع در تهران نگهداری شده اند و اجازه یافتند پس از سفر مادرانشان به ایران در مه ۲۰۱۰، دیدار کوتاهی با آنان داشته باشند.

خانواده شین باوئر می گویند که او دارای مشکلات پزشکی است که به نظارت مستمر نیاز دارد.

مقامات جمهوری اسلامی تاکنون به درخواست های مکرر بین المللی و شخصیت ها برای آزادی گردشگران آمریکایی پاسخ مثبتی نداده اند.

اسفند ماه گذشته محمد علی، اسطوره بوکس آمریکا در نامه ای به آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، از او خواست تا گردشگران آمریکایی را آزاد کند.

XS
SM
MD
LG