لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۷

سفیر سوییس اجازه حضور در جلسه دادگاه کوهنوردان آمریکایی را نیافت


سفیر سوییس اجازه حضور در جلسه دادگاه کوهنوردان آمریکایی را نیافت
سفیر سوییس اجازه حضور در جلسه دادگاه کوهنوردان آمریکایی را نیافت

یک دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی ایران که روز یکشنبه برای رسیدگی به پرونده سه شهروند آمریکایی در پشت درهای بسته آغاز شده بود بدون نتيجه پایان یافت و جلسه دادرسی به تاریخ اعلام نشده دیگری موکول گردید.

جلسه دادگاه انقلاب تهران برای رسیدگی به پرونده اتهامات سه کوهنورد آمریکایی شین بانُر، جاش فتال و سارا شورد با حضور وکیل مدافع آنها، آقای مسعود شفیعی، انجام گرفت، ولی دادگاه انقلاب تهران به سفیر سوئیس، که حافظ منافع آمریکا در ایران است، اجازه حضور در دادگاه را نداد.

سارا شورد، یکی از سه کوهنورد آمریکایی مهرماه گذشته به قید پانصد هزار دلار وثیقه از طریق کشور عمان که با دولت ایران و غرب روابط نزدیک دارد آزاد شد و ایران را ترک کرد. وی در جلسه دادرسی یکشنبه حضور نداشت. ولی جاش فتال و شین بانُر، که همچنان در بازداشت دستگاه قضایی تهران باقی هستند، در دادگاه حضور داشتند.

به گزارش تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی در این جلسه بیانیه وکیل دادستان وهمچنین بیانیه وکیل مدافع سه آمریکایی مبنی بر بیگناهی آنها قرانُت شد. قرار است دادگاه رسیدگی به این پرونده ها ادامه یابد ولی تاریخی برای جلسه آینده دادرسی اعلام نشد.

هفته پیش جمهوری اسلامی رسما خواهان بازگشت سارا شورد برای حضور در دادگاه شد.

آقای مسعود شفیعی وکیل مدافع کوهنوردان آمریکایی روز یکشنبه در مصاحبه با صدای آمریکا گفت، هرچند پیش از دادگاه با موکلینش ملاقات نداشت، ولی در جلسه دادرسی یکشنبه در کنار آنها بود.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، که مستقیماً توسط رهبران مذهبی اداره میشود، ظاهراً تقاضای تجدید نظر احمدی نژاد و ارفاق در این مورد را رد کرده است.

سارا شورد چند روز پس از آزادی خود با رییس جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک بسر می برد ملاقات کرد وخواهان دخالت در پرونده برای آزادی شین بانُرو جاش فتال شد.

احمدی نژاد پس از آن دریک مصاحبه با آسوشیتد پرس گفت از دستگاه قضایی جمهوری اسلامی خواهد خواست در رسیدگی به پرونده سرعت وحداکثرارفاق نشان داده شود. احمدی نژاد همچنین از این پرونده بمنظور جلب توجه نسبت به ایرانیهایی که در ایالات متحده در بازداشت بسر میبرند استفاده کرد.

XS
SM
MD
LG