لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۴

همزمان با اعتراضات به خشونت علیه زنان؛ معاون رئیسی: گشت ارشاد نداریم، پلیس امنیت اجتماعی داریم


مبارزه پليس ايران با زنان به بهانه بدحجابی
مبارزه پليس ايران با زنان به بهانه بدحجابی

در حالی که تصاویر رفتار‌های همراه با خشونت ماموران گشت ارشاد با زنان و دخترانی که با حجاب اجباری مخالف هستند در شبکه‌های اجتماعی در حال انتشار است، انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران می‌گوید: «ما اصلا گشت ارشاد نداریم، اینها پلیس امنیت اجتماعی هستند.»

معاون رئیسی در امور زنان و خانواده سه‌شنبه شب، چهارم مرداد با حضور در برنامه زنده «استودیو هشت» که از طریق شبکه اجتماعی اینستاگرام پخش شد، با تکذیب گشت ارشاد، در پاسخ به این پرسش که آیا با شیوه اجرایی گشت امنیت اخلاق موافق است یا خیر؟ گفت: «شاید ۱۰ درصد از مواردی که نیروی انتظامی برخورد می‌کند درباره مسأله پوشش است آن هم درباره بی‌حجابی و برهنگی است.»

خزعلی، با دفاع ضمنی از عملکرد نیروی انتظامی گفت که «اکثر برخورد‌های صورت گرفته در حوزه سرقت، زورگیری مواد مخدر بوده که واقعاً ضامن امنیت ماست.»

به گفته این مقام مسئول بسیاری رفتار‌های همراه با خشونت ماموران نیروی انتظامی «بزرگنمایی» است و شبکه‌های اجتماعی آن را بد القا می‌کنند.

انسیه خزعلی در حالی وجود گشت ارشاد را انکار می‌کند که در ماه‌های اخیر کارزارهای متعدد مجازی و خیابانی در مخالفت با «حجاب اجباری» و همچنین مبارزه با برخورد خشن نیروهای نظامی جمهوری اسلامی با مخالفان در حال شکل گیری است.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی فعالیت «گشت ارشاد» جمهوری اسلامی را با گشت‌های مشابه در زمان گروه اسلامگرا و تروریست «داعش» در سال ۲۰۱۴ مقایسه کرده‌اند که زنان را با خشونت به اسارت می‌بردند.

برخی دیگر مانند عباس عبدی، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب، نیز نوشته‌اند که این رفتارها با دختران نوجوان، به «وضعیت ناخوشایندی» منجر خواهد شد.

جمهوری اسلامی از سال‌های آغازین پس از انقلاب ۵۷ «آزادی پوشش» را ممنوع کرد. حکومت در سال ۶۲ با تصویب قوانینی در مجلس شورای اسلامی، رسما «حدود شرعی» مشخصی را برای نوع پوشش زنان در ایران تعیین کرد که عدم رعایت آن با مجازات دارد و در ادبیات حکومتی به آن «بی‌حجابی» می‌گویند.

XS
SM
MD
LG