لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۱

تازه ترین نبرد فرهنگی ایران: آیا زنان باید در خودروها حجاب بر سر کنند؟


گشت ارشاد، توقیف خودروی رانندگان زن که حجاب کامل ندارند توسط پلیس تهران
گشت ارشاد، توقیف خودروی رانندگان زن که حجاب کامل ندارند توسط پلیس تهران

خلاصه گزارشی از رامین مستقیم و شاشنگ بنگالی در روزنامه لس آنجلس تایمز

ریحانه طراوتی، یک فعال رسانه های اجتماعی، چندی پیش در تاکسی مورد سرزنش راننده قرار گرفت. ریحانه بدون این که فهمیده باشد روسری اش از سرش عقب رفته و بیشتر موهایش بیرون ریخته بود.

راننده از ترس دریافت جریمه به او گفت: «حجاب ات را درست کن و گرنه مامور مخفی منکرات می بیند».

ریحانه این تجربه خود را در حالی با دوستان اش در یک کافی شاپ در تهران ضمن نوشیدن چای در میان می گذاشت که تهران درگیر و دار مباحثه ای جدی بر سر دو مساله است: خودرو و نحوه پوشش زنان.

مباحثات بر سر خصوصی بودن یا نبودن فضای داخل خودرو و معیار بدحجابی به یکی از مجادلات میان دولت حسن روحانی با مخالفانش بدل شده است.

آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی جمعه گذشته در خطبه های نماز جمعه تهران با رد خصوصی بودن فضای داخل خودرو، خطاب به آن هایی که در ماشین هایشان حجاب از سر برمی دارند، گفت: «با این کارتان به استقلال کشور آسیب رساندید».

همه طرفداران حسن روحانی هم از خصوصی بودن فضای داخل خودرو دفاع نمی کنند. یک وکیل شصت و شش ساله می گوید هر چیز قابل مشاهده در خیابان بخشی از حوزه عمومی است که می تواند زیر نظر پلیس قرار بگیرد.

ریحانه طراواتی که سه سال پیش در جریان تهیه ویدیویی از آهنگ «هپی» اثر فرل ویلیامز در ایران بازداشت شده بود، معتقد است اجرای مقررات پوشش اسلامی تلاشی از سوی تندروها برای مجازات حامیان روحانی است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG