لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۸

گاردین: روزنامه‌های ایران در ادای احترام به میرزاخانی تابوی حجاب را شکستند


روزنامه دنیای اقتصاد از جمله معدود روزنامه هایی بود که عکس خانم میرزاخانی را در صفحه اول بی حجاب استفاده کرد.
روزنامه دنیای اقتصاد از جمله معدود روزنامه هایی بود که عکس خانم میرزاخانی را در صفحه اول بی حجاب استفاده کرد.

برخی روزنامه های دولتی ایران در روز یکشنبه مقررات سفت و سخت جمهوری اسلامی درباره چاپ تصاویر زنان را با انتشار عکس های بی حجاب مریم میرزاخانی، ریاضیدان سرشناس، زیر پا گذاشتند.

سعید کمالی دهقان در گاردین نوشت ، حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، به نشانه ادای احترام به میرزاخانی تصویر جدید و بی حجابی از او در اینستاگرام منتشر کرد.

زمانی که میرزاخانی در سال ۲۰۱۴ جایزه مهم فیلدز در ریاضیات را کسب کرد، بعضی روزنامه ها با دستکاری تصاویر او حجاب بر سرش گذاشتند و بعضی دیگر فقط صورتش را چاپ کرده یا طرحی از چهره او منتشر کردند.

انتشار تصویر میرزاخانی بدون حجاب همان گونه که زندگی می کرد مورد توجه بسیاری قرار گرفت. روزنامه همشهری در بالای عکس بی حجاب میرزاخانی تیتر زد: «نابغه ریاضی تسلیم جبر مرگ شد». روزنامه دنیای اقتصاد هم با انتشار تصویری بی حجاب از میرزاخانی نوشت: «هجرت ابدی ملکه ریاضیات».

جایزه فیلدز که از آن به عنوان نوبل ریاضیات یاد می شود به استعدادهای استثنایی زیر چهل سال داده می شود.

میرزاخانی پس از حیاتش تابوهای دیگری را هم شکست. گروهی متشکل از شصت نماینده مجلس شورای اسلامی ایران خواستار فوریت تصویب یک متمم به قانون شده اند تا به فرزندان مادران ایرانی ازدواج کرده با خارجی ها تابعیت ایرانی داده شود.

همسر میرزاخانی دانشمندی اهل جمهوری چک است. از آن جایی که ازدواج بین زن مسلمان و مرد غیر مسلمان در ایران به رسمیت شناخته نمی شود، میرزاخانی سال ها نتوانست با خانواده اش به ایران سفر کند.

مریم میرزاخانی در ایران متولد و بزرگ شده بود. او پس از تحصیل در دانشگاه صنعتی شریف برای کسب دکترا در سال ۲۰۰۴ به دانشگاه هاروارد در آمریکا رفت.

میرزاخانی از نجات یافتگان تصادف مرگبار اتوبوس حامل نخبگان ریاضیات ایران بود که در آن هفت استعداد ریاضی ایران کشته شدند.

میرزاخانی و دست کم دو نفر دیگر از بازماندگان آن سانحه بعدتر ایران را ترک کردند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG