لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۱

۹۰ درصد آمریکایی‌ها نمک زیاد می‌خورند


به نوشته نشریه تایم، گزارش جدید دولت فدرال ایالات متحده از مصرف نمک در میان شهروندان آمریکایی، نشان می‌دهد که بیش از ۹۰ درصد مردم آمریکا نمک اضافی مصرف می‌کنند. مصرف زیاد نمک یکی ازعوامل بروز بیماری‌های قلبی است.

داده‌های به دست آمده نشان می دهد که درفاصله سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ متوسط مصرف روزانه هر آمریکایی بزرگ سال ۳ هزار و ۵۹۲ میلی گرم بوده است. حال آن که میزان مصرف پیشنهادی وزارت بهداشت و خدمات انسانی دولت آمریکا ۲هزار و ۳۰۰ میلی گرم است.

این داده ها از بررسی سال ۲۰۱۳ مراکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا بر ۱۸۰ هزار بزرگ سال آمریکایی در ۲۶ ایالت این کشور، علاوه بر دی سی و پوئرتوریکو به دست آمده اند. نتیجه این بررسی روز پنجشنبه در گزارش هفتگی مرگ و میر متعلق به مراکز ذکر شده منتشر شده است.

این گزارش می گوید برخی از آمریکاییها از مصرف نمک خود کم کرده اند. نیمی از افراد مورد بررسی گفته اند که میزان مصرف نمک خود راکنترل می کنند یا ازآن کاسته اند. ۲۰ درصد ازآنان گفته اند که این کار را به توصیه پزشک انجام داده اند. کسانی که فشارخون بالا داشته اندبیش از بقیه از مصرف بالای نمک منع شده اند.

کارشناسان بهداشت عمومی می گویند حتی کسانی که فشار خون ندارند بهتر است از میزان مصرف نمک خود بکاهند. بیشتر افراد مورد بررسی که فشارخون نداشته اند گفته اند قصد کاستن از مصرف نمک خود ندارند. و عده کمتری ازآنان ازپزشک خود توصیه به کم کردن نمک غذاییشان گرفته اند.

توصیه به کاستن از مصرف نمک، مورد بحث و اختلاف نظر است. عده ای از پژوهشگران می گویند که کاستن از مصرف نمک برای بدن زیان آور است. اما عده ای دیگر برآنند که مصرف بالای نمک با مشکلات و نارسایی های جدی بهداشتی مرتبط است و سالانه میلیون ها دلار خرج آن می شود.

برخی گروه های بهداشتی حتی میزان مصرف پیشنهادی خود را کمتر از توصیه وزارت بهداشت اعلام کرده اند. مانند انجمن قلب آمریکا که توصیه می کند مصرف نمک کمتر از هزار و پانصد میلی گرم در روز باشد.

این گزارش همچنین نشان می دهد که مصرف بالای نمک چندان ارزان تمام نمی شود. هزینه درمانی بیماری های قلب و عروق از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۳۰ سه برابر خواهد شد و از ۲۷۳ میلیارد، به ۸۱۸ میلیارد دلار خواهد رسید. همچنین رساندن میزان مصرف نمک به هزار و ۲۰۰ میلی گرم در روز می تواند ۱۸ میلیارد دلار در هزینه درمان صرفه جویی کند.

XS
SM
MD
LG