لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۴

وزارت بهداشت ایران: حضور محرم و کادر پزشکی هم‌جنس در سونوگرافی زنان الزامی است


آرشیو
آرشیو

معاون وزیر بهداشت ایران می‌گوید لازم است معاینه‌های زنان و زایمان توسط فرد هم‌جنس انجام شود و در صورت ضرورت، حضور یکی از محارم بیمار و یک نفر از کارکنان فنی زن در اتاق معاینه الزامی است.

قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس حضور الزامی این افراد در حین معاینه را «حق اختیار بیمار بر اساس موازین شرعی» توصیف کرد.

در روزهای گذشته این خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تلاش کرد کمپینی برای جلوگیری از سونوگرافی زنان توسط رادیولوژیست‌های مرد سازمان‌دهی کند.

پیش از آن ویدئویی کوتاه در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافته بود که نشان می‌داد در یک بیمارستان دولتی در کرج، پزشک مرد در حال سونوگرافی بیمار است و یک دستیار زن نیز در آن جا حضور دارد.

تحصیل مردان در رشته تخصصی پزشکی زنان و زایمان در ایران پس از روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی ممنوع شد، اما به دلیل نبود امکانات کافی برای تفکیک جنسیتی کامل، معاینه توسط کادر پزشکی مرد همچنان ادامه یافته است.

طرح تفکیک جنسیتی در بیمارستان‌های ایران با عنوان «انطباق جنسیتی»، فراتر از حوزه زنان و زایمان، در اواخر دهه هشتاد در مجلس مطرح شد تا در محیط‌های درمانی تفکیک جنسیتی رعایت شود، اما در عمل کمبود نیرو مانع از اجرای آن شد.

مراجع شیعه، اولویت را در درمان بیمار توسط هم‌جنس عنوان کرده‌اند، اما گفته‌اند در صورت ضرورت، بیمار درمان توسط فرد «نامحرم» را بپذیرد.

XS
SM
MD
LG