لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۴

حسن روحانی: باید به ایران هراسی ضربه بزنیم


حسن روحانی در حال مصاحبه با دو مجری صدا و سیما
حسن روحانی در حال مصاحبه با دو مجری صدا و سیما
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در یک مصاحبه تلویزیونی درباره موضوعات مخلفت از جمله روابط خارجی ایران و تحریم ها سخن گفت. در این مصاحبه که با تاخیر پخش شد، آقای روحانی از عملکرد دولتش دفاع کرد.

او همچنین گفت افراد در ایران آزاد هستند که از توافق اولیه اتمی ایران انتقاد کنند.

زنجیره تحریم در حال پاره شدن
آقای روحانی روز چهارشنبه در مصاحبه با صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفت : «روابط با همسایگان برای ما اصل، مهم و اولویت است. البته کل کشورهای منطقه جزو اولویت سیاست خارجی ما است. همچنین روابط با سایر قدرت‌های جهانی که در بحث‌ اقدام مشترک یا آنی که به توافق ژنو معروف است و مردم ما شاهد بودند که توانستیم با قدرت‌های بزرگ در این زمینه در قدم اول با حفظ حقوق ملت به تفاهم برسیم و امروز شاهد این هستیم که زنجیرهای ظالمانه و ناحقی که بر تحرک اقتصادی جامعه ما بسته بودند، در حال پاره شدن است. امروز در زمینه صنعت غذا و دارو، خودروسازی و پتروشیمی شاهد پاره شدن این زنجیرها هستیم. در بحث خدمات بیمه و کشتیرانی و حتی در زمینه‌های بانکی و پولی هم شاهد گسستن این زنجیرها هستیم.»

توطئه ایران هراسی
او گفت: «دشمنان ما می‌خواهند ایران هراسی را در دنیا جا بیندازند و در سایه ایران هراسی جنایتکاران در منطقه هر کاری و هر مداخله‌ای بکنند. یعنی فضای دنیا را پر بکنند از اینکه مشکل ایران و مشکل خطر ایران است و هم برخی از همسایه‌های ما و برخی کشورها و ملت‌ها را بترسانند. ما می خواستیم ضربه‌ای بزنیم به توطئه ایران هراسی و به دنیا بگوییم که این دروغ است.ایران هیچ خطری برای هیچ کس نیست و فعالیتش کاملاً صلح‌آمیز است و درهایش برای نظارت بین‌المللی طبق قانون باز است. به نظرم ما قبل از اینکه ضربه به تحریم بزنیم اول ضربه به توطئه ایران هراسی بزنیم.»

واکنش به مقامات آمریکایی
حسن روحانی در پاسخ به سوال یک مجری برنامه درباره اینکه چرا مقامات ایران به اظهارات مسوولان آمریکایی درباره توافق اتمی واکنش نمی دهند، گفت: «آمریکایی‌ها هر روز ناچارند به خاطر فشارهای داخلی خودشان مصاحبه کنند و راست و دروغ را به هم ببافند و شعار بدهند. ما نیاز به شعار نداریم، مردم ما کاملاً می‌فهمند.»

حسن روحانی با اشاره به لغو برخی از تحریم ها بر اساس توافق اولیه اتمی قدرت های جهانی با ایران گفت: «آنچنان این حرکت باعث عصبانیت دشمنان ما شده که شما می‌بینید، تندروها در آمریکا، هر روز سخنی می‌گویند. رژیم صهیونیستی بسیار عصبانی است و مردم عزیز ما شاهدند که چقدر از این توافق ناراحتند. این اولین موفقیت ملت بزرگ ایران در تعامل با جهان است.»

تورم، سبد کالا، صنعت نفت، بیمه، فساد اقتصادی
حسن روحانی گفت دولت طی شش ماه گذشته تورم را «مهار» کرده، بیکاری را «اندکی» کاهش داده و باید با مشکل رکود برخورد کند.

او گفت: «در این مدت هشت واحد درصد تورم کاهش یافت و «توانستیم یک قدم تورم را مهار کنیم و تورمی را که قول داده بودیم برسانیم به ۳۵ درصد.»

او همچنین گفت: «مردم در دریافت سبد یارانه به زحمت افتادند، من به عنوان رئیس جمهور عذرخواهی می‌کنم.» وی نبود بانک اطلاعاتی مناسب را یکی از علت های

حسن روحانی گفت دستور داده است هیئتی مشکلات توزیع سبد کالا را بررسی کند و از مشکلات پیش آمده «عذرخواهی» می کند. او برنامه تحویل سبد کالا را «قرص های مسکن» برای بهبود وضعیت غذایی مردم توصیف کرد.

رئیس جمهوری ایران درباره صنعت نفت ایران گفت این کشور باید در هشت سال آینده بیش از ۱۰۰ میلیارد در بخش نفت سرمایه‌گذاری کند.

در بخش سلامت، حسن روحانی گفت «دولت مصمم است در طول این چهار سال تمام مردم را تحت پوشش بیمه درمانی قرار دهد.»

رئیس جمهوری ایران درباره فساد اقتصادی در این کشور گفت «مشکلات ساختاری» وجود دارد و دولت باید این مشکلات را حل و فصل کند.او گفت «به مواردی برخورد کردیم که بسیار تکان‌دهنده بود.» به گفته حسن روحانی نزدیک ۹ هزار میلیارد تومان پول «از پول مردم یا پول بیت‌المال، یک بخشی پول نقد مردم و یک بخشی نفت مردم» در اختیار یک فرد قرار گرفته که «تقریباً درآمد یک ماه کل کشور» است. او گفت نمی داند دلیل این کار چه بوده است.
XS
SM
MD
LG