لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۵

نخستین گروه از اجساد قربانیان حج وارد ایران شدند


نخستین گروه از اجساد کشته‌شدگان مراسم حج امسال در مراسمی با حضور سران قوای جمهوری اسلامی و رئیس دفتر آیت الله خامنه‌ای وارد تهران شد.

هواپیمای این گروه که صبح شنبه ۱۱ مهر در فرودگاه مهرآباد تهران به زمین نشست، شامل جسد ۱۰۴ تن از ۴۶۴ قربانی ایرانی مراسم حج بود که هفتۀ پیش در جریان ازدحام جمعیت در مراسم منا در عربستان سعودی زیر دست و پا کشته شدند.

این ماجرا به تنش شدید میان ایران و عربستان منتهی شده و رهبران ایران، عربستان را به بی‌لیاقتی در ادارۀ امور حج متهم ساخته و خواستار بررسی حادثه منا از طریق مجامع حقوقی بین‌المللی شده‌اند .

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در مراسم ورود نخستین گروه از اجساد کشته‌شدگان حج در مراسمی که با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس، صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه و محمد گلپایگانی رئیس دفتر رهبر ایران برگزار شد، گفت: "زبان ما در این حادثه زبان عواطف، برادری و ادب بوده و در جای لازم از زبان دیپلماسی استفاده شده است و اگر لازم باشد جمهوری اسلامی ایران از زبان اقتدارش نیز استفاده خواهد کرد."

برخی از شهروندان ایران نیز تجمعاتی اعتراض‌آمیز در برابر سفارت عربستان سعودی در تهران برگزار کردند. ایران خواستار عذرخواهی رسمی عربستان و پذیرش مسئولیت مرگ زائران در حادثه منا است.

عربستان خود را مسئول حادثه نمی داند.

وزیر امور خارجه عربستان سعودی پیشتر گفته بود ایران به دنبال سیاسی کردن حادثه منا است اما عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه ایران این موضوع را تکذیب کرد.

XS
SM
MD
LG