لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۰

فرو ریختن سقف مدارس در ایران؛ وزیر آموزش و پروش برای بازسازی مدارس سوریه اعلام آمادگی کرد


در شرایطی که آمارهای رسمی ایران نشان می دهد بیش از ۳۰ درصد مدارس در استان‌های مختلف به نوسازی احتیاح دارند، وزیر آموزش و پرورش ایران از آمادگی برای بازسازی «مدارس در سوریه» خبر داده است.

محسن حاجی میرزایی که به سوریه سفر کرده است، روز چهارشنبه ۲ بهمن ماه گفت که ایران آماده «مشارکت در بازسازی» مدارس سوریه است که بر اثر جنگ تخریب شده است.

این اظهار نظر وزیر آموزش و پرورش ایران در حالی است که چندی پیش انتشار ویدئویی از ریزش سقف یک مدرسه در روستای راونگ در استان هرمزگان خبر ساز شده بود.

مهر الله رخشانی مهر رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس ایران نیز مهرماه امسال گفته بود که « امروز ۳۰ درصد مدارس کشور به بازسازی و نوسازی نیاز دارند.»

از جمله استان‌های محروم در رابطه با فضای آموزشی سیستان و بلوچستان است که آذرماه امسال سرپرست اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان اعلام کرده بود از مجموع ۱۸ هزار و ۹۵۴ کلاس درس در این استان ۱۰ هزار و ۵۲۸ کلاس درس نیازمند تخریب، بازسازی و مقاوم سازی است.

مدارس کپری، خشتی گلی و کلاس‌های درس فرسوده با سقف‌های لرزان که همواره سلامت دانش‌آموزان را تهدید می کند از جمله معضلات و چالش‌های فضای آموزشی در این استان است

وضعیت در استان های دیگر همچون کهگیلویه و بویر احمد نیز مشابه است. مقامات این استان سال ۹۷ اعلام کرده بودند که ۳۰ درصد مدارس این استان غیر استاندارد، نیازمند تخریب و مقاوم سازی هستند.

طبق اعلام اداره کل نوسازی مدارس هرمزگان هم درحال حاضر ۶۷۰ مدرسه تخریبی وغیراستاندارد درقالب سه هزار کلاس درس در این استان وجود دارد که حدود ۹۰ هزار دانش آموزان دراین مدارس مشغول به تحصیل هستند. در چنین شرایطی اما مسئولان حکومت ایران برای بازسازی مدارس سوریه اعلام آمادگی می کنند.

اعلام آمادگی مقامات ایران برای بازسازی و نوسازی در سوریه تنها محدود به مدارس نیست، اسفند سال ۹۷ نیز وزارت راه و شهرسازی ایران از ساخت سی هزار واحد مسکونی در سوریه خبر داده بود.

سحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران، به سوریه نیز ایران در زمینه های اقتصادی، علمی، فرهنگی، زیرساختی، خدماتی، و سرمایه‌گذاری و مسکن، یازده یادداشت تفاهم همکاری با مقامات سوریه به امضا رسانده بود.

رئیس جمهوری ایران نیز روز چهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷ در دیدار با ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه گفته بود که «یکی از اهداف مهم منطقه‌ای و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ثبات و امنیت کامل سوریه و برقراری شرایط عادی در سوریه و بازگشت مردم این کشور به زندگی عادی است.»

پیش از این وزیر خارجه آمریکا در توئیتر با اشاره به «چهل سال شکست جمهوری اسلامی» نوشت رژیم حاکم در ایران همواره ایدئولوژی را بر منافع و رفاه مردم ایران ترجیح داده است.

مایک پمپئو در توئیتر بارها نوشته است که مقام های جمهوری اسلامی منابع کشور را به جای صرف مردم ایران، صرف حمایت از گروه های تروریستی در خاورمیانه می کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG