لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۶

روایت رئیس دفتر روحانی در کمیسیون برجام از خسارات تحریم بر اقتصاد ایران


محمد نهاوندیان(وسط) به همراه عباس عراقچی (چپ) و حسن قشقاوی(راست) در کمیسیون برجام مجلس
محمد نهاوندیان(وسط) به همراه عباس عراقچی (چپ) و حسن قشقاوی(راست) در کمیسیون برجام مجلس

رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران در با حضور در کمیسیون برجام مجلس شورای اسلامی از خسارات دهها میلیارد دلاری تحریم‌ها بر اقتصاد ایران در هر سال خبر داد.

محمد نهاوندیان، رئیس دفتر حسن روحانی در نشستی که بدون حضور دوربین‌های تلویزیون دولتی ایران صورت گرفت، گفت که کمترین خسارت مربوط به هزینه مبادله‌ای در واردات و صادرات که به دلیل تحریم‌ها با اتقصاد ایران تحمیل شد، سالانه ۱۵ میلیارد دلار بود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، وابسته به مجلس شورای اسلامی، او در جلسه سه‌شنبه ۲۴ شهریور کمیسیون برجام مجلس به نمایندگان توضیح داد: "این هزینه مبادله‌ای در یک محاسبه سرانگشتی حداقل ۱۵ درصد در واردات و صادرات بر ما هزینه اضافه تحمیل کرد. هزینه مبادله تجارت بالای صد میلیارد دلار که ما در هشت سال گذشته داشته‌ایم حداقل سالانه ۱۵ میلیارد دلار می‌شود."

آقای نهاوندیان توضیح داد که این رقم، حداقل مبلغ است چون در برخی از سالها حجم مبادلات تجاری ایران بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار بوده است. او با تبدیل این رقم خسارت از دلار به ریال، نتیجه گرفت که بر این اساس روزی ۱۳۰ میلیارد تومان هزینه به مردم ایران تحمیل شده است و گفت که وقتی هزینه تمام شده یک کالا بالا می‌رود تک تک خانواده‌های ایرانی آن را می‌پردازند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران در بخش دیگری از سخنان خود در کمیسیون برجام مجلس به خسارات ناشی از کاهش فروش نفت ایران اشاره کرد و گفت: "به یک قلم یعنی فقط عدم فروش نفت توجه کنید که به جای دو نیم میلیون بشکه نفت ما مجبور باشیم یک میلیون بشکه بفروشیم؛ معنای یک و نیم میلیون بشکه در روز حتی به قیمت الان یعنی ۵۰ دلار (نه بشکه‌ای ۱۲۰ دلار آن موقع) ۷۵ میلیون دلار در روز هزینه و خسارت ما می‌شود."

این اولین بار است که خسارت ناشی از تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه هسته‌ای ایران ازسوی یک مقام رسمی ایران اعلام می‌شود. پیش از این هفته نامه صدا، به نقل از یک منبع مطلع، این خسارت را روزی ۱۵۰ میلیون دلار اعلام کرده بود. این رقم بیشتر از ارقامی است که محمد نهاوندیان اعلام کرده است اما آقای نهاوندیان نیز تاکید کرده است که کمترین خسارات را ارقامی که اعلام کرده در نظر گرفته است.

رئیس دفتر حسن روحانی برخی از خسارات مربوط به تحریم را هم فسادهای مالی ناشی از دور زدن تحریم‌ها دانست. او گفت: "وقتی می‌خواهیم تحریم‌ها را دور بزنیم یعنی از ابزار و کانال‌های رسمی عمل نمی‌کنیم. بانک نداریم و ال سی نمی‌توانیم باز کنیم. در این شرایط به کسی پول می‌دهیم که برو این را بیاور و به کسی نفت می‌دهیم که برو بفروش. حتما وقتی شفافیت برداشته می‌شود راه فساد باز می‌شود. فسادهای متعدد و متنوعی متاسفانه در کنار اقدامات خالصانه‌ای که برای دور زدن تحریم شد صورت گرفت."

آقای نهاوندیان البته گفت که ایران با وجود این مشکلات اقداماتی را برای دور زدن تحریم‌ها انجام داد و به همین دلیل هم تعدادی از "شخصیت‌های اقتصادی" در آمریکا به زندان افتادند.

این سخنان رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران در حالی در کمیسیون ویژه بررسی برجام ابراز شد که دوربین‌های تلویزیونی که تمام جلسات پیش از آن را ضبط و با کمی تاخیر از صدا و سیما پخش کرده بود آن روز به کمیسیون نرفت تا توضیحات نهاوندیان و سایر قسمت‌های جلسه از تلویزیون پخش نشود. این اقدام، اعتراض برخی از نمایندگان مجلس را به دنبال داشت.

XS
SM
MD
LG