لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۹

ظریف به انتقادات جلیلی در کمیسیون برجام پاسخ گفت


ساعاتی پس از آنکه سعید جلیلی از نحوه لغو تحریم ها در توافق هسته ای انتقاد کرد، وزیر امور خارجه ایران با حضور در کمیسیون برجام مجلس به این انتقادات پاسخ گفت.

در حالیکه سعید جلیلی، مذاکره کننده پیشین هسته ای ایران صبح یکشنبه ۲۲ شهریور در کمیسیون وِیژه برجام در مجلس از نحوه برداشتن تحریم ها انتقاد کرده بود، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران عصر یکشنبه با حضور در همان کمیسیون گفت که ایران به هدف خود که لغو تحریم های مالی و بانکی بوده، رسیده است.

به گفته حسین نقوی حسینی، ظریف در این جلسه گفت: "هدف ما لغو تحریم‌های اقتصادی، مالی و بانکی بوده است. این هدف به دست آمده است. لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا،‌ اقتصادی، مالی و بانکی به صراحت آمده است. تعلیق مربوط به چتر تحریم‌هاست."

وزیر امور خارجه ایران در این جلسه اضافه کرد: "مسئولیت تحریم‌های آمریکا با رییس‌جمهوری این کشور است. رییس‌جمهوری آمریکا موظف شده از اجرای تحریم‌های کشورش جلوگیری کند و اگر رییس‌جمهور آمریکا نتواند جلوی تحریم در حوزه هسته‌ای را بگیرد نقض برجام شده است و مقررات نقض اجرا می‌شود."

محمد جواد ظریف در ادامه گفت " آمریکا موظف است تحریم‌ها را اجرا نکند و بعد از ۸ سال هم لغو آن‌ها را به کنگره ببرد. در مقابل ما داوطلبانه پروتکل الحاقی را تا ۸ سال اجرا می‌کنیم و بعد از ۸ سال هم می آوریم مجلس. اگر آن‌ها تحریم‌ها را لغو کردند ما هم در مورد پروتکل الحاقی تصمیم می‌گیریم."

ساعاتی پیش از این سخنان آقای ظریف، سعید جلیلی دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی و سرپرست تیم مذاکره کننده ایران در دوره محمود احمدی‌نژاد، در جلسه کمیسیون ویژه برجام مجلس، موضوع لغو تحریم‌ها در متن برجام را به نقد کشیده بود. حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون برجام مجلس شورای اسلامی، پس از جلسه به خبرنگاران گفت که به اعتقاد آقای جلیلی برجام هدف اصلی که لغو تحریم ها بوده را تضمین نمی‌کند.

به گفته این نماینده مجلس، آقای جلیلی با اشاره به حفظ ساختار تحریم‌ها در هر سه حوزه تحریم‌های آمریکا، اتحادیه اروپا و شورای امنیت نتیجه گرفته است که تحریم‌ها لغو نشده بلکه متوقف می‌شوند. آنگونه که سعید جلیلی توضیح داده است، آن دسته از تحریم‌هایی که مطابق ۶ قطعنامه قبلی شورای امنیت اعمال شد برگشت پذیر است و وقتی می‌گوییم تحریم‌ها برگشت‌پذیر است نمی‌توان گفت که لغو شده زیرا لغو مشروط است.

این نخستین بار نیست که سرپرست پیشین تیم مذاکره کننده ایران اینگونه از برجام انتقاد می‌کند. سعید جلیلی هنگام حضور در جلسات پیشین کمیسیون برجام نیز عنوان کرد که در توافق هسته‌ای حاضر از " ۱۰۰ حق مسلم ایران" عقب نشینی شده است.

این گفته او، واکنش حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی و بین‌الملل وزارت‌خارجه و رئیس گروه کارشناسان ایران در مذاکرات هسته‌ای را به دنبال داشت. او در صفحه اینستاگرام خود نوشت که آن چه از سوی سعید جلیلی و همکارانش دنبال می‌شده "گفت‌وگو" بوده و "اصولا به سطح جزئیات و اصلا سطح مذاکره به معنای دقیق کلمه نرسید."

سعید جلیلی از مهر ماه سال ۱۳۸۶ عهده‌دار سرپرستی مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی بود و در زمان مسوولیت او چهار قطعنامه شورای امنیت علیه ایران صادر شد.

XS
SM
MD
LG