لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۱

نمونه برداری از سایت پارچین؛ آمانو: پیشرفت قابل ملاحظه است


در حالیکه مقام های ایران بر نمونه برداری کارشناسان ایرانی از مجتمع نظامی پارچین در شرق تهران تاکید دارند، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می گوید این نهاد، روند نمونه‌برداری در پارچین و اصالت نمونه‌ها را تأیید می‌کند.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز دوشنبه، سی شهریور به ایرنا گفت که متخصصان ایران از نقاط مشخص مجتمع پارچین چندین نمونه‌برداری انجام دادند. وی تاکید کرد این اقدام بدون حضور بازرسان آژانس بوده است.

از سوی دیگر، یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اولین اظهار نظر بعد از بازگشت از ایران، به صراحت درباره حضور یا عدم حضور بازرسان آژانس در هنگام نمونه‌برداری اظهار نظری نکرده است.

نمونه برداری از سایت پارچین؛ آمانو: پیشرفت قابل ملاحظه است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

وی با تایید نمونه برداری از پارچین گفت: "آژانس در شرایطی مشخص به کشورها اجازه می دهد برای کمک به روند راستی‌آزمایی آژانس فعالیت‌هایی را انجام دهند."

نمونه های جمع آوری شده از پارچین ، یک روز بعد از سفر یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران ، به آژانس تحویل داده شده است.

به گزارش خبرگزاری ها آقای آمانو در تهران ضمن اشاره به نمونه های جمع آوری شده توسط ایران گفت ، پیشرفت قابل ملاحظه ای در رابطه با ایران به دست آمده است.

ایران گفته است فعالیت های هسته ای هدف صلح آمیز داشته اند و پافشاری می کند که پارچین تاسیسات صرفاً نظامی است. بر اساس توافق ایران و آژانس که خبرگزاری آسوشیتدپرس به سند آن دسترسی پیدا کرده است ، کارشناسان ایران زیر دوربین های تصویری و ویدیویی ، نمونه های محیطی را جمع آوری و سپس به آژانس تحویل می دهند که به آزمایشگاه های آژانس منتقل شوند.

قرار است آژانس بر پایه نمونه های تحویل داده شده ، تا نیمه ماه دسامبر آینده ، جمع بندی خود را از یک دهه برنامه هسته ای ایران ارائه دهد. برپایه این ارزیابی خواهد بود که آمریکا و جامعه بین المللی بر کاهش و لغو تحریم ها علیه ایران تصمیم خواهند گرفت.

بر پایه توافق هسته ای جامعه بین المللی با ایران ، تهران در قبال خلاصی از تحریم ها ، محدودیت ها و بازرسی های بیسابقه دراز مدت از تاسیسات هسته ای اش را می پذیرد.

در همین حال کمیسیون بررسی توافق هسته ای موسوم به برجام ، در مجلس ایران ، هفته آینده گزارش خود را اعلام خواهد کرد. علاالدین بروجرودی عضو این کمیسیون روز یکشنبه گفت ، انتظار می رود مجلس ایران توافق وین را بپذیرد.

XS
SM
MD
LG