لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۹

مجلس شورای اسلامی وزیر اقتصاد و دارایی را برکنار کرد


مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد و دارایی دولت روحانی در جلسه استیضاح
مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد و دارایی دولت روحانی در جلسه استیضاح

مجلس شورای اسلامی مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد و دارایی ایران را برکنار کرد.

نمایندگان مجلس روز یکشنبه ۴ شهریور در جلسه استیضاح آقای کرباسیان، با ۱۳۷ رای مثبت در مقابل ۱۲۱ رای منفی و ۲ رای ممتنع به برکناری او رای دادند.

مسعود کرباسیان دومین وزیر کابینه حسن روحانی است که طی یک ماه گذشته توسط مجلس کنار گذاشته می شود. مجلس حدود سه هفته پیش نیز علی ربیعی، وزیر کار و رفاه اجتماعی را استیضاح و برکنار کرده بود. پیش از آن نیز رئیس بانک مرکزی با نظر هیات دولت برکنار شده بود.

نمایندگان موافق استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی در سخنان خود به رشد چهاربرابری نقدینگی، کاهش رشد اقتصادی، اختصاص ارز به کالاهایی چون موبایل و خودروهای وارداتی، ناتوانی در مدیریت بازار سکه و ارز و مدیریت وضعیت اقتصادی در شرایط بحرانی اشاره کردند.

بحران اقتصادی در ایران در پی افزایش شدید نرخ ارز و قیمت سکه طلا در یک سال گذشته که موجب بالا رفتن تورم و شدت گرفتن رکود اقتصادی شد، انتقادهای بسیاری را متوجه دولت حسن روحانی کرده است.

اگر چه افزایش نرخ ارز از مهر ماه سال گذشته همزمان با احتمال خروج آمریکا از برجام آغاز شد، اما منتقدان سوء مدیریت و فساد نظام مند در نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی را نیز از عوامل مهم بحران اقتصادی اخیر می دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG