لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۵

گزارش وال استریت جورنال: ایرانیان زیر فشار اقتصادی ورشکسته؛ ما نان و آب می خواهیم


تجمع مردم خرمشهر در اعتراض به قطع آب و شوری آب آشامیدنی
تجمع مردم خرمشهر در اعتراض به قطع آب و شوری آب آشامیدنی

گزارشی در وال استریت جورنال از سون انجل راسموسن در بیروت و آرزو اقبالی در تهران

رهبران ایران می کوشند بحران اقتصادی فزاینده ای را مهار کنند که از قدرت خرید مردم کاسته و مقام های مسئول در تهران را حتی پیش از گزندگی تحریم های آمریکا زیر فشار گذاشته است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز چهارشنبه، رئیس بانک مرکزی ایران را که به دلیل ناتوانی در توقف سقوط ارزش ریال زیر انتقادهای تند قرار داشت، برکنار کرد. نود عضو مجلس شورای اسلامی با امضای نامه ای خواستار استیضاح وزیر اقتصاد شده اند.

در حالی که دولت ترامپ اعمال تحریم هایی علیه خریدهای دلاری ایران را در نظر دارد، در ماه های اخیر، صدها تظاهرکننده به افزایش قیمت ها، فساد و آسیب های محیط زیستی اعتراض کرده اند.

ایرانی ها می گویند نگران توانایی شان در پرداخت اجاره یا خرید غذا هستند. نرخ تورم به ۱۲ درصد رسیده و بهای اقلام وارداتی مانند دارو به شدت بالا رفته است. صادرات نفت ایران طی دو ماه گذشته ۸ درصد کاهش یافته و نرخ بیکاری جوانان حدود ۳۰ درصد است.

علی، یک مغازه دار، با اشاره به ضرورت حمایت دولت از خانواده های کم درآمد، می گوید: «یک قلم کالا که روزی سه تا می فروختم الان هفته ای سه تا فروش می رود. مردمی هستند که هفته ها گوشت نخورده اند.»

برای بعضی ایرانی ها اوضاع اقتصادی مایه نگرانی بیشتری است تا حملات لفظی میان رهبران شان و پرزیدنت ترامپ. مصطفی بیات، ۳۰ ساله ساکن تهران، می گوید: «ما نان و آب می خواهیم. من نگران جنگ نیستم چون چیزی برای از دست دادن ندارم.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG