لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۰

واکنش شبکه‌های اجتماعی به آینده جمهوری اسلامی منهای هاشمی رفسنجانی


عیادت اکبر هاشمی رفسنجانی از سید علی خامنه‌ای در بیمارستان - شهریور ۱۳۹۳
عیادت اکبر هاشمی رفسنجانی از سید علی خامنه‌ای در بیمارستان - شهریور ۱۳۹۳

مرگ مردی که پایه‌های اصلی جمهوری اسلامی ایران در بیش از سه دهه بود٬ نام هاشمی رفسنجانی را به یکی از ترندهای اصلی توییتر در دنیا تبدیل کرد و موج واکنش‌های کاربران ایرانی به مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی ادامه دارد. واکنش‌هایی که در بسیاری از آنها تردید و حتی ترس از آینده جمهوری اسلامی منهای هاشمی به چشم می‌خورد.

هاشمی رفسنجانی در سال‌های اخیر نزدیک به اصلاح‌طلبان شمرده می‌شد و با حمایت‌های پررنگش از حسن روحانی٬ مورد توجه اصلاح‌طلبان و حامیان دولت قرار داشت. در مقابل اما طرفداران محمود احمدی‌نژاد با او مرزبندی پررنگی داشتند و طیف‌های گسترده‌ای از اصولگرایان نیز او را به دلیل همدلی و همراهی با اعتراضات مردمی موسوم به جنبش سبز شماتت می‌کردند و در ردیف مخالفان رهبر جمهوری اسلامی دسته بندی می‌کردند. واکنش‌های بسیاری در توییتر به چشم می‌خورد که برگرفته از همین دسته بندی است. خیلی‌ها نگران آینده دولت حسن روحانی و اصلاح‌طلبان هستند و قدرت گرفتن اصولگرایان مخالف دولت که حالا سد هاشمی رفسنجانی را مقابل خود نمی‌بینند.

اما بسیاری هم بودند که پیشینه هاشمی رفسنجانی را یادآوری می‌کردند. همان زمانی که شبکه‌های اجتماعی وجود نداشت و هاشمی رفسنجانی در مقام ریاست جمهوری به شدت مخالفان را سرکوب می‌کرد. زمانی که در میان مردم به «اکبر شاه» معروف شده بود و یا در دوران ریاست جمهوری خاتمی از سوی اصلاح‌طلبان با عنوان «عالیجناب سرخپوش» خطاب می‌شد٬ کنایه‌ای از حضورش در پشت پرده بگیر و ببندها و کشتار مخالفان.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG