لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۳

نامه سرگشاده گلرخ ابراهیمی ایرایی در مورد وضعیت آرش صادقی


گلرخ ابراهیمی و همسرش آرش صادقی
گلرخ ابراهیمی و همسرش آرش صادقی

گلرخ ابراهیمی ایرایی فعال مدنی زندانی در ایران با انتشار یک نامه سرگشاده از بی‌خبری کامل خود از وضعیت آرش صادقی، همسرش خبر داد.

در این نامه سرگشاده، گلرخ ابراهیمی تاکید کرد که «جان آرش صادقی» در خطر است و نوشت «آنچه که فکر می‌کردم نباید پیش آید و آنچه که جبران ناپذیر می‌دیدم بروز کرده و نمی‌دانم بازگشت سلامت آرش تا چه حد میسر خواهد بود.»

آرش‌ صادقی در دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی، توهین به رهبری، تشکیل گروه‌های غیرقانونی، و تبلیغ علیه نظام به ۱۵ سال حبس محکوم شد. همچنین قاضی دادگاه حکم ۴ سال حبس تعلیقی این زندانی ۳۲ ساله را اجرایی کرد. آرش صادقی ۳۲ ساله مشغول گذراندن حکم ۱۵ سال زندان خود برای فعالیت‌هایی در زمینه حقوق بشر در زندان رجایی‌شهر کرج است.

او که به بیماری تومور استخوانی مبتلا شده است، اگر چه با تاخیر برای خارج کردن تومور از ناحیه دست راست تحت عمل جراحی قرار گرفت، اما مراحل درمان با عجله مسئولان زندان برای بازگردادن آقای صادقی به زندان نیمه تمام ماند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که این زندانی روز شنبه ۲۱ مهرماه زمانی که برای انجام آزمایش‌ها به بیمارستان امام خمینی اعزام شده بود، در محل بیمارستان مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

گلرخ ابراهیمی ایرایی که خود در زندان اوین محبوس است، در اعتراض به عدم رسیدگی مناسب پزشکی «آرش صادقی»‌ در نامه سرگشاده خود که وبسایت خبری هرانا آن را منتشر کرده است،‌ نوشت: «از دی‌ماه ۹۶ تاکنون بدون هیچ توضیح مشخصی من و همسرم آرش صادقی از ملاقات و تماس تلفنی محروم بوده‌ایم و در تمام این مدت به جز یک ملاقات ۲ ساعته که بیش از پنج ماه از آن می‌گذرد، هیچ تماسی باهم نداشته و کاملاً از هم بی‌خبریم.»

خانم ابراهیمی در این نامه با اشاره به شرایط وخیم بیماری آرش صادقی عنوان کرد که «طبق تأیید بهداری گوهردشت پیشروی بیماری و نبود امکانات در زندان به حدی بود که مسئولین بهداری مسئولیت عواقب حضور آرش را در زندان پس از انجام جراحی، به عهده نگرفتند.»

او با اشاره به این که اجازه اعزام آقای صادقی برای طی روند درمان داده نشده است، تاکید کرد: «پس از گذشت چند ماه از جراحی و اثبات ضرورت شیمی درمانی و تأیید پزشکان خود گماشته‌ی جمهوری اسلامی در بهداری گوهردشت مبنی بر عدم توانایی رسیدگی به وی در طول مدت شیمی درمانی، همچنان اقدامی جهت بستری نمودن آرش در بیمارستان و شروع شیمی درمانی صورت نگرفته است.»

پیش از این سازمان عفو بین‌الملل جلوگیری ماموران امنیتی از دسترسی آرش صادقی، فعال مدنی زندانی در اوین، به رسیدگی فوری پزشکی را مصداق شکنجه عنوان کرده بودند.

گلرخ ابراهیمی، همسر صادقی، به اتهام نوشتن رمانی درباره سنگسار که منتشر نشده، به ۳ سال زندان محکوم شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG