لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۳

بنیاد ستار بهشتی از حمله «افراد ناشناس» به گوهر عشقی خبر داد


گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی.آرشیو
گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی.آرشیو

بنیاد ستار بهشتی روز جمعه در حساب کاربری خود در ایسنتاگرام، ضمن انتشار تصویری از گوهر عشقی مادر ستار بهشتی، از احتمال سوء قصد به جان او خبر داد.

ستار بهشتی، وبلاگ نویس و فعال کارگری بود که ۹ سال پیش در بازداشتگاه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران جان خود را از دست داد.

بنیاد ستار بهشتی ساعاتی پس از اعلام خبر اولیه در این باره نوشت، گوهر عشقی روز پنج‌شنبه ۱۸ آذر حین رفتن بر سر مزار ستار بهشتی «بین راه مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت و از ناحیه سر و صورت مجروح شد.»

بنا بر این گزارش، این واقعه «ساعت ۱۱ صبح به وقت تهران رخ داد» و رهگذران گوهر عشقی را «پس از پرت شدن بر زمین» به بیمارستان انتقال دادند.

این بنیاد به نقل از یک شاهد عینی نوشت، اکثر مردم رباط کریم خانم عشقی را می‌شناسند، به‌ویژه که سال‌ها است «وی همه روزه در این ساعت برای دیدار فرزندش به امامزاده می‌رود.»

بر اساس این گزارش، شاهد عینی گفته است: «من داخل مغازه بودم که صدای فریاد و کمک‌خواهی مردم بلند شد، وقتی من به نزدیک جمعیت رسیدم دیدم مادر ستار خونین بر روی زمین افتاده» است.

مهاجمان «دو سرنشین» یک موتورسیکلت بودند که «از پشت سر آمدند؛ یکی از راکبین از موتور پیاده شد و گوهر عشقی را به سمت جلو پرتاب می‌کند.»

این گزارش می‌افزاید: «گوهر عشقی پس از این حمله بر روی میل‌گردهای کنار خیابان افتاد و پس از لحظاتی از هوش می‌رود» و پس از انتقال به بیمارستان با «معاینات سطحی» ترخیص می‌شود.

این بنیاد با اعلام این که «قادر به تایید حمله سازمان‌یافته به گوهر عشقی نیست» نوشت: «اما شواهد و اتفاقات گویای یک حادثه معمولی نیست.»

بنیاد ستار بهشتی از احتمال سوءقصد به گوهر عشقی خبر داد
بنیاد ستار بهشتی از احتمال سوءقصد به گوهر عشقی خبر داد

اوایل آبان ماه، در آستانه سالگرد کشته شدن ستار بهشتی، مادر او گوهر عشقی در ویدئویی با مرور وقایع روز بازداشت فرزندش، گفت: «خامنه‌ای به داغ فرزندت بنشینی!»

پس از آن بود که مقامات امنیتی دوازدهم آبان او را به همراه دختر و دامادش بازداشت کردند تا از برگزاری مراسم سالگرد ستار بهشتی جلوگیری کنند.

آرش صادقی، فعال حقوق بشر، روز شنبه ۱۵ آبان با اعلام خبر آزادی آنها به صدای آمریکا، گفت گوهر عشقی در طول بازداشت برای «دست کشیدن از کار بنیاد ستار بهشتی» تحت فشار و تهدید بوده، اما پاسخ داده چنین کاری نخواهد کرد و گفته «از مرگ هراسی ندارم» و «می‌توانید مرا هم مثل پسرم بکشید.»

بنیاد ستار بهشتی نیز در گزارش امروز با اشاره به بازداشت خانواده او در آبان ماه نوشته که مأموران در آن بازداشت «رسما اعلام می‌کنند همه در زندان و زیر شکنجه کشته نمی‌شوند برخی در تصادف یا نزاع و یا حوادث از بین خواهند رفت.»

XS
SM
MD
LG