لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۵

خانواده ستار بهشتی پس از سه روز بازداشت آزاد شدند


گوهر عشقی و سحر بهشتی، مادر و خواهر ستار بهشتی
گوهر عشقی و سحر بهشتی، مادر و خواهر ستار بهشتی

گوهر عشقی و سحر بهشتی، مادر و خواهر ستار بهشتی، و مصطفی اسلامی، همسر سحر بهشتی، پس از سه روز بازداشت در یک نهاد امنیتی، آزاد شدند.

آرش صادقی، فعال حقوق بشر، روز شنبه ۱۵ آبان با تأیید این خبر به صدای آمریکا، گفت گوهر عشقی در طول بازداشت برای «دست کشیدن از کار بنیاد ستار بهشتی» تحت فشار و تهدید بوده، اما پاسخ داده چنین کاری نخواهد کرد و گفته «از مرگ هراسی ندارم» و «می‌توانید مرا هم مثل پسرم بکشید.»

خانم عشقی اکنون به تلفن دسترسی ندارد، چرا که مأموران اطلاعات وسایل ارتباطی او و خانواده‌اش را در حین بازداشت توقیف کرده‌اند.

گوهر عشقی به همراه دختر و دامادش توسط حدود «۵۰ مأمور» یک نهاد امنیتی که احتمالا وزارت اطلاعات بوده روز چهارشنبه بازداشت و در این سه روز، در یک «خانه امن» بازجویی شده‌اند.

به گفته او، نوه ۱۰ ساله خانم عشقی نیز مورد «بازجویی» قرار گرفته است.

روز چهارشنبه ۱۲ آبان نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران در آستانه سالروز کشته شدن ستار بهشتی، فعال کارگری که ۹ سال پیش در طول بازداشت جان خود را از دست داد، اعضای خانواده او را بازداشت کردند.

در جریان بازداشت آنها، مصطفی اسلامی، داماد خانواده بهشتی توسط ماموران «به‌ شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت» و گوهر عشقی نیز «دچار حمله قلبی شد» به طوری که برای لحظاتی قادر به تنفس نبود.»

XS
SM
MD
LG