لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۵

اعتراض‌ها نتیجه داد؛ کانادا وزیر سابق بهداشت جمهوری اسلامی را ممنوع‌الورود کرد


 حسن قاضی‌زاده هاشمی به همراه همسر و فرزندش در مونترآل کانادا
حسن قاضی‌زاده هاشمی به همراه همسر و فرزندش در مونترآل کانادا

در پی اعتراض گسترده ایرانیان ساکن کانادا به حضور وزیر سابق بهداشت جمهوری اسلامی در خاک این کشور، وزیر امور مهاجرت کانادا اعلام کرد که قاضی‌زاده هاشمی را ممنوع‌الورود کرده است.

مارک میلر،‌وزیر مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا روز دوشنبه ۲۸ ماه اوت در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی «اکس» نوشت: «بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته، از اختیارات خود استفاده کردم تا از اقامت موقت آقای سید حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر سابق بهداشت جمهوری اسلامی در کانادا جلوگیری کنم.»

آقای میلر با بیان اینکه قاضی‌زاده هاشمی، دستکم برای ۳۶ ماه اجازه سفر و اقامت به کانادا را نخواهد داشت افزود: «بی‌توجهی جمهوری اسلامی به حقوق بشر و اقدامات رژیم ایران در این زمینه از نگاه ما مذموم است و مسئولان آن رژیم جایی در کانادا ندارند.»

او همچنین با اشاره به وضع تحریم‌های مختلف بر ضد رژیم ایران و مقامات جمهوری اسلامی از سوی دولت کانادا با مردم ایران که «حقوق آنها توسط رژیم ایران» به طور سیستماتیک نقض شده و می‌شود ابراز همبستگی کرد.

هشتم ماه اوت جاری،‌ پخش تصاویری از حضور قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت در دولت اول حسن روحانی در خیابانهای مونترال کانادا با واکنش گسترده ایرانیان روبرو شد.

قاضی‌زاده هاشمی در این تصاویر، هنگام پیاده‌روی با همسر و فرزندش در یکی از خیابانهای مونترال،به طور تصادفی در کادر دوربین شبکه خبری سی‌بی‌سی کانادا قرار گرفت، دوربینی که در حال ضبط برنامه‌ای از صنعت گردشگری در استان کبک بود.

همزمان با اعتراضات گسترده ایرانیان در سال ۱۴۰۱،‌ ایرانیان مقیم کانادا از دولت این کشور خواستند مقامات ارشد جمهوری اسلامی و وابستگان آنها را از این کشور اخراج کند. دولت کانادا نیز در پاسخ به این درخواست در چند مرحله اعلام کرد شمار زیادی از مسئولان جمهوری اسلامی را در فهرست تحریم‌های اقتصادی خود قرار داده و از ورود آنها به کانادا نیز جلوگیری خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG