لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۸

سالگرد مهسا؛ وقوع آتش‌سوزی در زندان زنان قرچک ورامین


زندان زنان در قرچک ورامین
زندان زنان در قرچک ورامین

در سالگرد کشته‌شدن مهسا، خبرگزاری‌های ایران روز شنبه ۲۵ شهریور از وقوع آتش‌سوزی در زندان زنان واقع در قرچک ورامین خبر داده‌اند.

شماری از منابع حقوق بشری و کنشگران مدنی احتمال شورش زندانیان به مناسبت سالگرد مهسا‌ (ژینا) را دلیل این آتش‌سوزی «گسترده» ذکر کرده و از سرایت آتش تا بند ۵ زندان و ورود گارد ویژه و نیروهای امنیتی به داخل زندان خبر داده‌اند.

آتنا دائمی، کنشگر مدنی و زندانی پیشین، در صفحه ایکس (توئیتر سابق) دراینباره خبررسانی کرده است.

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هم با اشاره به نگرانی خانواده‌ها زندانیان محبوس در زندان قرچک ورامین گزارش داد که نیروهای گارد زندان از خروج زندانیان بندها جلوگیری کرده‌اند.

خبرگزاری دولتی ایرنا، اعتراض زندانیان محکوم به اعدام به مدیریت زندان از طریق «آتش‌زدن تخت و البسه» را دلیل این حریق عنوان کرده‌ است.

مرکز رسانه قوه قضاییه هم مدعی شده که آتش‌سوزی «بسیار جزئی» بوده و در «کمتر از ۱۰ دقیقه» مهار شده و هیچ آسیب جانی و مالی نداشته است.

شماری از روزنامه نگاران، فعالان مدنی، صنفی و شهروندان بهایی از جمله نازیلا معروفیان، ویدا ربانی، آتنا فرقدانی، فاطمه تدریسی ، مهوش شهریاری و فریبا کمال‌آبادی مدتی در زندان قرچک ورامین محبوس بوده‌اند.

در جریان اعتراضات سراسری سال گذشته هم بخشی از زندان اوین دچار آتش‌سوزی شد که در جریان آن دستکم ۸ نفر کشته و شماری هم مجروح شدند.

در آن زمان هم مقامات جمهوری اسلامی اعلام کردند که حریق و ناآرامی‌ها در زندان اوین پیش از نیمه‌شب به پایان رسیده است، با این حال ساکنان اطراف زندان از شنیده‌شدن صدای تیراندازی تا بعد از نیمه‌شب خبر داده بودند.

XS
SM
MD
LG