لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۷

وزیر خارجه آلمان: ایران یک عامل کلیدی ایجاد ثبات در خاور میانه است


فرانک والتر اشتاینمایر وزیر خارجه آلمان
فرانک والتر اشتاینمایر وزیر خارجه آلمان

وزیر خارجه آلمان روز سه شنبه گفت حالا که تهران به تدریج از انزوای بین المللی خارج می شود، برای جلوگیری از افزایش تنش میان ایران و رقیب منطقه ای اش عربستان سعودی، آلمان مایل به همکاری با تهران برای آرام کردن اختلافات منطقه ای است.

ایران برای سال ها یک عضو منزوی شده جامعه بین المللی محسوب می شد و تنها چند روز پیش به دنبال اجرایی شدن توافق جامع اتمی و لغو تحریم های اتمی آمریکا و اتحادیه اروپا، از این سایه سنگین خارج شد.

آلمان به عنوان یکی از کشورهای اروپایی در چارچوب کشورهای ۵+۱ یکی از اعضای عمده مذاکرات اتمی با ایران بود.

خبرگزاری رویترز به نقل از فرانک والتر اشتاینمایر وزیر خارجه آلمان با اشاره به درگیری ها و ناآرامی های موجود در سوریه و یمن گفت، ایران یکی از اعضای کلیدی ایجاد ثبات در خاورمیانه است.

اشتاینمایر در برلین به روزنامه نگاران خارجی گفت: "ما می خواهیم که ایران درگیری ها را آرام کند و ثبات را در این منطقه بحران خیز دوباره برقرار سازد. امیدوارم که ایران آماده این کار باشد."

وی اضافه کرد، آرام کردن جنگ در سوریه برای حل بحران پناهندگان در اروپا حیاتی است. موج پناهندگان فراری از جنگ در خاورمیانه و اسکان آنان در اروپا اختلافات عمیقی را در اتحادیه اروپا موجب شد.

کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، از جمله عربستان سعودی، ایران را به حمایت از شورشیان شیعه حوثی در یمن و شبه نظامیان حامی دولت بشار اسد در سوریه متهم می کنند.

ائتلاف کشورهای عرب به رهبری ریاض، عملیات نظامی را علیه مواضع شبه نظامیان حوثی در یمن به راه انداخته است.

تنش میان تهران و ریاض چند هفته پیش و به دنبال اعدام شیخ نمر النمر، روحانی ناراضی شیعه در عربستان سعودی، و پس از آن بروز اعتراض های خشمگین در ایران، افزایش یافت.

به گفته آقای اشتاینمایر، این تنش ها به زودی از بین می رود، اما امکان اعتمادسازی میان تهران و ریاض وجود داشت.

وزیر خارجه آلمان افزود "تنش های همسایگان، از قبیل تنش موجود میان ایران و عربستان، یک شبه به دوستی تبدیل نمی شود."

وی گفت "در گام اول، اگر دو طرف وضعیت موجود را تحت کنترل درمی آوردند و از طریق گفت و گو با همدیگر نمی گذاشتند وضع وخیم تر شود، دستاورد بیشتری حاصل می شد."

وزیر خارجه آلمان همچنین ابراز امیدواری کرد که روابط ایران و آلمان، با قدرت به پیش برود.

XS
SM
MD
LG