لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

سفر صدر اعظم پیشین آلمان به ایران با هدف افزایش مبادلات تجاری


صدر اعظم پیشین آلمان که در راس یک هیات ۲۰ نفره اقتصادی به تهران سفر کرده است، روز دوشنبه با برخی از مقامات ایرانی دیدار کرد.

گردهارد شرودر روز دوشنبه، در دیدار با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، به فرا رسیدن روز اجرای برجام در آینده نزدیک و برچیدن تحریم‌ها اشاره کرد و گفت، صاحبان و مدیران شرکت‌های آلمان آمادگی مشارکت در تمامی عرصه‌های اقتصادی و صنعتی را با ایران دارند.

آقای شرودر اجرایی شدن برجام را پدید آورنده موقعیت های جدید برای ایران دانست و گفت که ایران می‌تواند پس از بسته شدن پرونده هسته‌ای از نقش و ظرفیت‌های خود برای حل بحران‌های منطقه، حداکثر استفاده را ببرد.

وزیر امور خارجه ایران نیز نهایی شدن برجام را آغاز مرحله جدید مناسبات ایران با آلمان دانست و گفت تطبیق برجام، نتایج فراوانی در تغییر معادلات منطقه به سمت صلح و توسعه به همراه خواهد داشت.

صدر اعظم پیشین آلمان با علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران نیز دیدار و درباره روابط دو کشور پس از اجرای برجام، بحران پناهجویان ناشی از جنگ داخلی سوریه و تنش با عربستان سخن گفت.

آقای شرودر که ملاقات با هیات‌های اقتصادی ایران را در برنامه خود دارد، با وزیر راه و شهرسازی ایران نیز دیدار کرد و از علاقه شرکت های آلمانی به سرمایه گذاری در بخش‌های زیربنایی و حمل و نقل ایران گفت.

وی پس از این دیدار به خبرنگاران گفت که در مذاکرات با وزیر راه و شهرسازی، راهکارهای فعالیت شرکت‌های آلمانی در بخش‌های مختلف حمل و نقل ایران به بحث و بررسی گذاشته شد.

این چندمین سفر هیات‌هایی از آلمان به ایران در پی توافق جامع هسته‌ای ۲۳ تیر ماه است. پس از اعلام دستیابی ایران و قدرت‌های جهانی به توافق، آلمان نخستین کشوری بود که هیاتی را در راس وزیر اقتصاد خود به تهران اعزام کرد. پس از آن نیز هیاتی ۱۳۰ نفره از ایالت باواریای آلمان به ایران سفر کردند. مهر ماه گذشته نیز وزیر خارجه آلمان با هدف بررسی نقش ایران در تحولات منطقه، به ویژه سوریه، به تهران سفر کرد.

آلمان که زمانی مهم ترین شریک تجاری ایران محسوب می‌شد، مناسبات تجاری خود با تهران را همزمان با اوج گیری برنامه هسته‌ای ایران و وضع تحریم‌ها، کاهش داد. با این حال حجم مبادلات تجاری ایران با آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای پس از روی کار آمدن دولت روحانی حدود ۳۰ درصد افزایش یافت.

حجم مبادلات تجاری بین ایران و آلمان در سال گذشته حدود ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بود. این رقم در ۹ ماه نخست سال جاری، حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بوده است.

XS
SM
MD
LG