لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۶

نرخ های جدید سوخت اعلام شدشرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در اطلاعیه ای بهای جدید انواع سوخت را اعلام کرد و گفت نرخ های جدید از ساعت ۲۴ پنجشنبه (امشب) به اجرا در خواهند آمد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بهای هر لیتر بنزین سهمیه ای ٧ هزار ریال و بهای هر لیتر بنزین آزاد نیز ۱۰ هزار ریال اعلام شده است.

بر اساس این اطلاعیه، سهمیه های ۴ هزار ریالی باقیمانده در کارت های سوخت خودروهای سواری شخصی و موتورسیکلتها همچنان معتبر بوده و دارندگان کارت های سوخت می توانند این سهمیه ها را با همان نرخ قبلی از جایگاه ها دریافت کنند.

نرخ های جدید بر اساس مصوبه هیئت دولت و در راستای اجرای مرحله دوم قانون حذف یارانه ها و مصوبه مجلس در قانون بودجه سال ۱۳٩۳ افزایش یافته است.

ایران از تابستان سال ۱۳۸۶ اقدام به سهمیه بندی بنزین کرد که ناآرامی هایی را در تهران و چند شهر دیگر به دنبال داشت و از سال ۱۳۸٩ نیز در چارچوب قانون هدفمند کردن یارانه ها، نرخ انواع سوخت را افزایش داده است.

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران بهای هر لیتر نفت گاز را ۲ هزار و ٥۰۰ ریال و بهای هر متر مکعب گاز CNG برای خودروها را ۴ هزار و ٥۰۰ ریال اعلام کرد.

در روزهای اخیر که اخبار مربوط به افزایش بهای سوخت در رسانه های ایران مطرح شد، خیابان های ایران شاهد صف های طولانی مردمی بود که برای خرید بنزین با بهای ارزانتر به پمپ بنزین ها هجوم آوردند.

افزایش بهای سوخت، از عوامل تاثیرگذار بر افزایش بهای سایر کالاهاست که در کنار عوامل دیگری، از جمله تحریم های اقتصادی، افزایش حجم نقدینگی و نبود مدیریت مناسب، منجر به افزایش شدید نرخ تورم در ایران شده است.
XS
SM
MD
LG